AC Sparta Praha

Na penalty jsem si věřila

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ženy

2. 11. 2017 | 19:16zpět na seznam novinek

Ženský fotbal se na Spartě hraje již dlouhých 50 let. Klub se při té příležitosti rozhodl během domácího utkání Ligy mistryň proti řeckému PAOK ocenit své bývalé vynikající hráčky. Prvními vyznamenanými jsou Pavlína Ščasná, Simona Kohoutová, Zuzana Pincová, Lucie Heroldová a Martina Jedličková, více zde.

Přinášíme rozhovor se Zuzanou Pincovou, jednou z oceněných fotbalistek a dlouholetou oporou Sparty i reprezentace. Pincová se může pyšnit několika historickými zápisy. Byla první brankářkou, která vyhrála anketu Fotbalistka roku (2005). Byla také první českou brankářkou, která si zachytala v Lize mistryň (2001). A když samostatná česká reprezentace hrála v roce 1993 svůj první zápas, byla to ona, kdo střežil českou branku. V sezóně 2005/06 byla se Spartou u postupu do čtvrtfinále LM.

Zuzano, co v současnosti děláte za práci a jak často se dostane na ženský fotbal?

Dělám manažerku půjčovny a servisu lyží ve Ski a Bike Centru Radotín, mám na starosti vlastně veškerý provoz, jsem tam už spoustu let. A vzhledem k pracovním povinnostem nechodím na ženský fotbal tak často, času je málo. Když už jdu, tak většinou na derby nebo zápas reprezentace.

Zůstat u fotbalu vás nelákalo?

Chvíli jsem trénovala dorostence Chodova, nešlo to ale moc dobře skloubit s prací. Poté byla možnost dělat Evě Šmeralové asistentku u dívčí reprezentace do 17 let, trénovala bych brankářky. S Evou se známe dlouho, hráli jsme spolu. Bohužel to však nevyšlo.

Ve své kariéře jste několikrát skórovala z pokutového kopu. Např. v Lize mistryň 2001/02 proti LFC Grand Hotel Varna jste proměnila penaltu po faulu na Mouchovou. Trefila jste se i v lize proti Ředicím (2006) nebo Hradci Králové (2007). Trénovala jste penalty nějak speciálně?

V podstatě ani ne, netrénovala. Ještě než jsem byla brankářkou jsem ale hrála v útoku, takže jsem měla určitou průpravu. Ráda jsem se pak jako brankářka na penalty hlásila, když jsme měli možnost ji kopat a trenér mi dovolil na ni jít.

Kolik penalt jste takhle dala? A šla byste na penaltu i za stavu 0:0?

Nevím přesně, je to už spoustu let. Takové tři čtyři to byly. A za stavu 0:0 bych si na penaltu klidně troufla, sebevědomí jsem měla dostatečné, v tom nebyl problém.Co říkáte na úroveň českého ženského v posledních letech, zvyšuje se?

Myslím si, že ten vzestup je určitě velký. Podmínky a zázemí šlo hodně nahoru, je to lepší, než za nás. Hráčky mají perfektní podmínky věnovat se tomu, co je baví. Jediné, co nám chybí, je dostat se na mistrovství světa nebo Evropy. O to se stále usiluje, ale zatím se nám to nepodařilo.

Český národní tým pod vedením trenéra Karla Rady vstoupil do kvalifikace na MS 2019. Vidíte nyní možnost se s novým trenérem probojovat na závěrečný turnaj?  

V národním týmu jsou šikovné a nadějné hráčky. Je tam také základna zkušených hráček, se kterými jsem hrála i já. Věřím tomu, že je trenér dá dohromady a nějaký ten postup na závěrečný šampionát se podaří.

V roce 2005 jste zatím jako jediná česká brankářka vyhrála anketu Fotbalistka roku. Čím to, že od té doby žádná jiná brankářka na toto vítězství nenavázala?

Těžko říct. Možná jsem to měla jednodušší v tom, že jsem spoustu let víceméně do branky nikoho nepustila. Velice si toho ocenění vážím. Vždycky byla preference hráček v poli, hlavně útočnic, brankářky to mají těžší, se v takovéto anketě prosadit.

A vidíte nyní nějakou následovnici, brankářku, která by mohla tuto anketu znovu vyhrát?

Nikdo konkrétní mě nenapadá, všechno to jsou mladé holky, co mají víceméně vše před sebou. Stále dominují spíše ty hráčky z pole.

Kariéru jste strávila celou v České republice. Měla jste i nějaké nabídky ze zahraničí?

Byla jsem na stáži v Turbine Potsdam. Jednalo se o tom, jestli tam budu hrát, nebo ne. V té době ale byla přísná kvóta na počet zahraničních hráček, a oni potřebovali spíše hráčky do pole, než brankářku, takže jsem se tam nedostala. Pak tam byly nějaké nabídky ze Švédska a Norska, ale ty nabídky vždy stopl svaz, abychom neodcházeli.

A teď je to přesně opačně, kdy se říká, že by bylo lepší mít více českých hráček v zahraničí…

Přesně tak. Ty zkušenosti ze zahraničí jsou neocenitelné. Bylo by to určitě lepší i pro reprezentaci, mít více hráček se zkušenostmi ze zahraničí. 

Rozhovor vyšel také v magazínu "Sparta, do toho!" distribuovaném během ligového utkání mužů Sparty s Baníkem Ostrava.

 

 • zuzana pincová
 • zuzana pincová
 • legendy, sparta - paok, zuzana pincová
 • legendy, sparta - paok
 • legendy, sparta - paok
 • Zuzka Pincová při zákroku
 • Zuzana Pincová - při exekuci pokutového kopu

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Kulich ACS rudo-zlatý bambule

  490 Kč

  Kup

 • Zimní vesta Nike ACS černá

  2090 Kč

  Kup

 • Povlečení kostka pro dospělé

  1150 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři