AC Sparta Praha

Tomáš Sivok: Spartu sleduji neustále, není mi lhostejná

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

31. 5. 2012 | 16:00zpět na seznam novinek

Po čtyřech letech opouští turecký Besiktas Istanbul, se kterým získal v uplynulých letech čtyři trofeje. Ex-sparťanský obránce Tomáš Sivok vyhlíží nové angažmá, těší se na blížící se mistrovství Evropy a užívá si pozici jednoho z klíčových hráčů národního týmu. Zároveň nezapomíná ani na Spartu. „Vždy jí budu fandit a přát jí úspěch na všech frontách,“ prohlásil v rozhovoru pro oficiální stránky letenského klubu.

 

Naposledy jsi poskytl pro sparťanský web rozhovor loni na konci března. Co se od té doby u tebe změnilo?

Především jsem zase o rok starší. Fotbalově se změnilo především to, že mi končí v Besiktasi smlouva a na 99% ji neprodloužím, takže řeším svou budoucnost. Zároveň se ale hodně těším na blížící se EURO, protože postup na závěrečný turnaj nebyl lehký. Vytvořili jsme tady skvělý tým, všichni si rozumíme a chceme si šampionát užít.

Pár týdnů po tehdejším rozhovoru jsi pomohl k vítězství v tureckém poháru. V letošní sezoně se ale nepovedlo vyhrát ani ligu, ani pohár. Čím to?

Bohužel nebyl v klubu nikdo, kdo by dokázal ukočírovat všechny hvězdy. Nebyl tam nikdo, kdo by dokázal vytvořit fungující tým. Nedrželi jsme za jeden provaz, připadalo mi, že většina hráčů jela hlavně sama na sebe.

Ty jsi oznámil, že v Besiktasi po čtyřech letech končíš. Co bylo hlavním důvodem?

Už někdy v lednu jsem dostal nabídku na prodloužení smlouvy, jenže to bylo ještě za starého prezidenta. A vzhledem k tomu, že jsem věděl o jeho odchodu, tak jsem nabídku nepřijal. Neměl jsem jistotu, že nový šéf klubu mě bude chtít. Nové vedení mi poté sice oznámilo, že chce, abych byl v další sezoně kapitánem mužstva, ale jejich nabídku jsem nemohl přijmout. V Turecku se psalo, že jsem měl příliš vysoké požadavky, ale to není pravda. Nové vedení Besiktase mi nemohlo nabídnout ani minimální zvýšení platu, protože na to zkrátka nemá prostředky. Rozešli jsme se v dobrém, ani jedna strana se nemůže zlobit na tu druhou.

Kam bys nejraději dál směřoval svou kariéru? Máš nějakou destinaci vyhlédnutou?

Představu mám, ale čekám, jaké nabídky se sejdou. Nemám to nastavené tak, že si řeknu, kam chci, a budu preferovat třeba jen jednu zemi. Zajímavé nabídky jsem měl již v lednu, ale to jsem se rozhodl řešit další angažmá až v létě. Je to trochu složité i kvůli Euru, protože řada týmů bude vyčkávat s transfery až po konci turnaje.

Co na situaci v Besiktasi říkají fanoušci?

Sledují dění kolem klubu pečlivě, ale spíš než na hráče byli naštvaní kvůli kritické finanční situaci.

Jak na Istanbul budeš vzpomínat?

Jen pozitivně. Když jsem tam letěl poprvé, tak jsem měl strach. V českých médiích se pořád dokola psalo o tom, kolik už českých fotbalistů v Turecku neuspělo a jak je těžké si zvyknout na tamní životní styl. Měl jsem Istanbul zafixovaný stejně, jako spousta lidí u nás. Ovšem Istanbul se dá srovnávat s Paříží a podobnými městy. Měli jsme tam skvělé bydlení a musím přiznat, že i kvůli prostředí bych tam klidně zůstal. Po životní stránce mi tam vůbec nic nechybělo. Na druhou stranu jsem si uvědomil, že po té fotbalové stránce mi změna klubu určitě jen prospěje. Bude to nová motivace.

Co pro tebe bylo v Turecku největším zážitkem?

Velký zážitek byla především hned první sezona, protože jsem ještě neznal mentalitu lidí a celkově jsem poznával nové prostředí. Navíc jsme získali hned dvě trofeje, takže jsem zažil ty velkolepé oslavy. Tehdy tam ještě nebyly tak velké hvězdy a nenabízely se hráčům obrovské smlouvy, tehdejší tým byl hladový po úspěchu. Na to nikdy nezapomenu. Ovšem od druhé sezony se to postupně zhoršovalo. Prezident se nedíval na kvalitu hráčů, ale jen na jména a kluby, ve kterých působili. Pak jim nabídl takové smlouvy, aby je přilákal. Nebyla to jen jeho chyba, podíl na tom měli i fanoušci, kteří každou spekulaci o přestupu nebo příchodu nějaké hvězdy prožívali tak moc, až tím vytvářeli na klub tlak. Kdyby někdo v Turecku napsal, že by mohl přijít Drogba, tak by to bylo šílené. Není divu, že během těch čtyř let se v klubu vystřídalo zhruba 70 až 80 hráčů.

Jak tohle prožívají hráči rezervy nebo dorostu? Mají vůbec motivaci se snažit prosadit do A týmu, když vidí, jak to funguje?

V Turecku je podle mě špatná organizace mládeže, tréninky nejsou na takové úrovni jako jinde v Evropě. Je tam hodně šikovných hráčů, ale oni z nich nedokážou dostat potenciál, aby se prosadili v áčku. Za ty čtyři roky se to povedlo jednomu. Na druhou stranu nemají ale důvod utíkat z Turecka pryč, protože mají takové finanční podmínky, že to nikde jinde nedostanou. Jim se vyplatí hrát za béčko nebo o sestup v Turecku než hrát třeba někde ve Španělsku nebo Itálii o poháry. Navíc mají velký problém se adaptovat v jiných zemích. Mají dar od Boha, ale neumí s ním správně naložit. Možná i proto nejsou letos na Euru.

EURO je výzva i zodpovědnost

Teď se připravuješ intenzivně na EURO, na kterém budeš patřit k lídrům reprezentace. Prožíváš to jinak oproti předchozímu ME a MS v Německu, kde jsi do zápasů nezasáhl?

Jsem hlavně rád, že jsem byl přímo u postupu, který jsme vybojovali v těžké kvalifikaci. Před tím jsem jen nasával atmosféru a užíval si toho, že jsem byl součástí týmů kolem Pavla Nedvěda, Karla Poborského nebo Jana Kollera. Tehdy se ode mě nic neočekávalo, což se změnilo a jsem za to rád.

Vzhledem ke své současné pozici v týmu, bereš to jako velkou zodpovědnost nebo výzvu?

Asi z každého něco, protože vím, že trenér na mě spoléhá a spoluhráči ve mě mají také důvěru a ví, že se o mě můžou opřít. Když jsem začínal v národním týmu, tak se mi všichni snažili pomoct a teď se snažím dělat to samé, aby se tu každý nový hráč cítil dobře. Výzva je to určitě, protože mi začíná nejlepší fotbalový věk na stopera a samozřejmě se chceme všichni ukázat. Jako jednotlivci i jako tým.

Co budeš považovat za úspěch? Postup ze skupiny?

Určitě postup ze skupiny, pak už záleží na soupeři. Spousty lidí může namítnout, jestli to není náhodou málo, ale myslím, že úspěch je už účast na samotném turnaji. Osobně totiž považuji EURO za náročnější turnaj než mistrovství světa. Bude záležet na momentální formě.  

Chybí ti v národním týmu někdo? Nějaký konkrétní typ hráče nebo jsi přesvědčen, že je kádr složený dobře na všech frontách?

Myslím si, že příchodem Daridy se vyztužil střed hřiště, kde nás bude v budoucnu hodně tlačit bota. Až jednou skončí Rosa s Jardou Plašilem, tak budeme mít velký problém s nedostatkem tvořivých hráčů. Honza Morávek je pořád zraněný a nikdo neví, jestli se dostane zpátky do formy. Obránce i útočníky máme dobré, takže si myslím, že tým je poskládaný dobře. Bude hodně záležet na tom, jak si sedne sestava.

Láďa Krejčí je budoucností českého fotbalu

V reprezentaci je vás hned několik ex-sparťanů. Bavíte se spolu o Spartě, když se po delší době potkáte na srazu?

Na každém srazu se bavíme o aktuálních tématech z celé Evropy. A o Spartě se samozřejmě bavíme taky, to nejde opomíjet. Všichni sledujeme přes internet, co se u nás děje, výsledky, přestupy, všechno. A jako bývalí sparťané si pak o tom povídáme a řekneme si k tomu vlastní názor. Mně osobně není vůbec lhostejné, co se se Spartou děje a jaké má výsledky. Vždy ji fandím a přeju jí úspěch na všech frontách. Mrzí mě, že se nepodařilo získat titul, ale takový je zkrátka fotbal. Sparta je nejlepší a největší klub u nás, takže na ní vždy byl, je a bude obrovský tlak, se kterým se musí trenéři i hráči vyrovnat. Musí se bojovat dál a všichni sparťané musíme věřit, že se to podaří v další sezoně. Spoustě lidí na Spartě záleží, ať už jsou to fanoušci nebo lidi uvnitř klubu, kteří se snaží dělat maximum pro úspěch. Je důležité, aby nad danou situací fanoušci přemýšleli, vzali rozum do hrsti a měli trpělivost. Je důležité, aby šli všichni jednou cestou a táhli za jeden provaz.

Řešíte spíše současnost nebo raději vzpomínáte?

Vzpomínání je taky součástí našich debat, protože jsme toho zažili na Letné spoustu a je příjemné si to čas od času připomenout. Ale většinou se bavíme hlavně o aktuálních věcech, takže jsme si hodně povídali o jarní části sezony a o těch změnách. Divil jsem se, proč se mění realizační tým, když se vede o šest bodů, ale Sparta si stanovila cestu a tou se nyní snaží jít, takže je logické, že změny musely přijít. Věřím, že je to správné rozhodnutí.

Měl jsi možnost zaznamenat například skvělé výkony Ládi Krejčího, o kterém se také spekulovalo, že by mohl jet na EURO?

Poprvé jsem ho viděl loni na podzim před zápasem s Jabloncem, kdy jemu a dalším mladým hráčům děkoval klub za úspěch na mistrovství Evropy devatenáctek. Láďovi jsem tehdy na Letné gratuloval, ale když jsem ho viděl, jak je hubený, tak jsem si říkal, že to bude mít těžké prosadit se v lize. Ovšem pak jsem ho sledoval přímo na hřišti a došlo mi, že v něm má český fotbal opravdu velkou budoucnost. Umí to s míčem, je rychlý a fotbalově vyspělý. Navíc od spousty lidí slyším, že je i charakterově v pořádku. Některé věci řeší v devatenácti letech jako zkušený třicátník, oproti většině svých vrstevníků je o hodně napřed. Takové hráče je radost sledovat a mě moc těší, že je právě ve Spartě.

 

 • Tomáš Sivok
 • Tomáš Sivok
 • Sparta Praha - Bohemians Praha 1:0 - Tomáš Sivok
 • Sparta Praha - Bohemians Praha 1:0 - Tomáš Sivok
 • Tomáš Sivok
 • Tomáš Sivok při online rozhovoru
 • Tomáš Sivok

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Kulich ACS rudo-zlatý bambule

  490 Kč

  Kup

 • Zimní vesta Nike ACS černá

  2090 Kč

  Kup

 • Povlečení kostka pro dospělé

  1150 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři