AC Sparta Praha

Sparta se brzy na český trůn vrátí, věří Erich Brabec

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

8. 6. 2012 | 15:37zpět na seznam novinek

Erichu Brabcovi s koncem uplynulé sezony vypršela na Letné i jeho profesionální smlouva. A přestože ve Spartě už pokračovat nebude a hledá si nové angažmá, bude zkušený obránce i nadále držet palce mužstvu z Letné, kde prožil dvě a půl sezony. Hodně štěstí v další kariéře, Brábo!

 

Erichu, jak si užíváš zaslouženou dovolenou?

Je to paráda. Před několika dny jsme se vrátili z dovolené v Turecku, kde jsme byli s rodinou Marka Matějovského. Teď už jsem ale zpátky v jižních Čechách. Je totiž čas na návrat do tréninkového procesu.

Vážně? Jak to vypadá s tvým dalším angažmá?

Posledních pár dní bylo docela hektických, ale věřím, že všechno klapne a já se budu moci už začátkem týdne zapojit do tréninku. Kde to bude – zda u nás, nebo v zahraničí – ti ale zatím nepovím. Myslím, že v pondělí nebo v úterý se to v novinách určitě objeví.

Pojďme si tedy povídat o Spartě. Jak budeš vzpomínat na čas strávený na Letné?

Jen v dobrém! Vždyť jsem tu zažil několik chvil, na které jen těžko zapomenu...

Které to byly?

Hned půl roku poté, co jsem přišel, jsme vyhráli mistrovský titul. Samozřejmě, přišel jsem v polovině soutěže a mám na něm také jen poloviční zásluhu, ale radost to tenkrát byla ohromná. Patřil jsem do základní sestavy a vážně si to tu užíval. Pak jsme dokonce zvítězili v Superpoháru, jen škoda, že jsme si sezonu pokazili vypadnutím v Lize mistrů s Žilinou.

Chuť jste si ale tenkrát spravili v Evropské lize, že?

Přesně tak, v Evropě jsme tehdy ostudu rozhodně neudělali. A završili jsme ji také tím fantastickým dvojzápasem s Liverpoolem, to byla paráda, i když jsme přes ně nedokázali přejít.

Který moment ze svého působení na Letné považuješ za ten nejkrásnější?

To je jasné. Já jsem nikdy moc gólů nedával, takže musím zvolit svoji branku v předkole Ligy mistrů proti Poznani. Celý ten dvojzápas s Poláky byl hodně dramatický a vyhecovaný jak na hřišti, tak v publiku. Já jsem měl to štěstí, že se ke mně míč odrazil po rohovém kopu a já ho uklidil k tyči. Rozhodnout takový zápas je nezapomenutelné.

Co dalšího se ti vybaví?

Rozhodně nezapomenu ani na poslední ligový zápas s Teplicemi, po němž jsme získali titul. Jen mě trochu mrzí, že jsem si to na Letné už nestihl zopakovat a vyrovnat na Letné svou bilanci ze Slavie.

Když už jsme u Slavie, tvůj příchod nebyl, vzhledem k tvé slávistické minulosti, vůbec lehký. Navíc poté, co ses připletl k vlastnímu gólu hned v tvém prvním zápase. Tys to ale zvládl a počáteční nelibost fanoušků překonal...

Máš pravdu, ten první zápas na Letné nebyl úplně příjemný. Tenkrát mi ale pomohl Jarda Blažek tím, že ten gól vzal z části na sebe. Na druhou stranu, když jde člověk do Sparty, s tlakem počítat musí.

Jak velký ten tlak vlastně je? Máš bohaté zkušenosti a můžeš porovnávat...

Obrovský. A nejen zevnitř klubu, ale především od fanoušků, kteří jsou zvyklí na úspěchy. Pokud bych měl porovnat tlak ve Spartě a ve Slavii, je jednoznačně daleko větší na Letné.

Fanoušci tě označovali za velkého profesionála, zejména poté, cos nastupoval i za B tým a poté předváděl kvalitní výkony po návratu do áčka. Taková chvála právě od fanoušků tě musí těšit, že?

Abych řekl pravdu, od doby, co jsem odcházel ze Slavie, fanouškovská fóra vůbec nečtu. Tenkrát jsem se tam o sobě dozvěděl hrozné věci. Každopádně, pokud mne sparťané vnímají tímto způsobem, jsem za to velmi rád a těší mne to. Na druhou stranu jsem během mé kariéry nikdy neměl problém hrát za rezervu, vždyť pořád je to lepší než o víkendu sám trénovat.

Zmínili jsme fanoušky. Jak budeš na ty sparťanské vzpomínat?

Samozřejmě vím, že ta negativní atmosféra posledních měsíců byla způsobená především našimi výkony na hřišti. Sami jsme si to způsobili a oni vyjádřili svůj názor. Jak už jsem říkal, jsou ve Spartě zvyklí na tituly a my jim ho už druhou sezonu nevybojovali. Hlavně kvůli nim doufám, že se Sparta v příští sezoně na český fotbalový trůn vrátí a bude znovu tam, kde ji chtějí vidět. Věřím také, že budou fandit pozitivně a týmu budou v klíčových chvílích pomáhat.

Ty právě podstupuješ kurz trenérské A licence. Existuje tu možnost, že by ses na Spartu někdy vrátil v jiné, než hráčské pozici?

Nikdy neříkej nikdy, ale zatím se chci soustředit na svou hráčskou kariéru. Cítím, že mám stále dost síly na to, abych hrál a dokud budu moct, hrát budu. Přesto to však v budoucnu nezavrhuji. Pokud bude trenéřina tím, jak si své působení ve fotbale prodloužím, určitě bude návrat na Spartu jednou z možností.

 

 • Erich Brabec, Sparta, do toho! 16/2010
 • Erich Brabec
 • 27. 7. 2010 AC Sparta Praha - KKS Lech Poznaň 1:0
 • Oslavy titulu; Erich Brabec
 • Erich Brabec
 • Erich Brabec poprvé trénoval se Spartou

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Kulich ACS rudo-zlatý bambule

  490 Kč

  Kup

 • Zimní vesta Nike ACS černá

  2090 Kč

  Kup

 • Povlečení kostka pro dospělé

  1150 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři