AC Sparta Praha

Jaroslav Hřebík - Generální sportovní manažer

Úvod - Fanoušci

Datum konání online chatu: 5. 1. 2012 zpět na seznam online chatů

Jaroslav Hřebík

datum narození: 16. 12. 1948 funkce: Generální sportovní manažer
místo narození: Benešov

Charakteristika

Na pozici generálního sportovního manažera ve Spartě nastoupil v zimní pauze v sezoně 2011/2012, s jeho nástupem doznal podstatných změn i realizační tým. Jaroslav Hřebík má bohaté trenérské zkušenosti ze Slavie, Dynama Moskva či české reprezentační devatenáctky.

Jaroslav Hřebík

Položené a zodpovězené otázky

(David Pavlíček): Online chat s Jaroslavem Hřebíkem začíná na idnes.cz ve čtvrtek ve 13 hodin. Zde na sparta.cz pokračuje ve 13:30.
(David Pavlíček): Dobrý den. Online rozhovor s Jaroslavem Hřebíkem právě pobíhá na www.idnes.cz. Zhruba ve 13:30 se přesune sem.
(David Pavlíček): Online rozhovor s Jaroslavem Hřebíkem na www.sparta.cz právě začíná.
snaque: Dobrý den. Myslíte, že opravdu vydržíte nebýt na lavičce? Vždyť to by jste vůbec nebyl vy!
Jaroslav Hřebík: Moc přeji dobrý den nejen dnešní, ale i hodně příštích. Nebýt na lavičce určitě vydržím a chtěl bych, aby to bylo pořád, protože to bude znamenat, že se nám bude dařit.
vincik: Zdravím, těší vás že ve Spartě máte mnoho hráčů, které znáte z mládežnické reprezentace ? Vidíte výhodu v tom, že tito hráči už znají návyky které jsou potřebné ke hře, kterou jste předváděli s U19 a budete se snažit stejnou hru praktikovat i se Spartou ? Fandím vám stejně jako celému real. týmu a držím vám palce!
Jaroslav Hřebík: Díky za otázku. Když hráče znáte, je to velká výhoda. Naší mladí hráči jsou všichni velmi talentovaní, mají vysoký potenciál a záleží jak se nám ho povede využít. Určitě snazší by to bylo v jiném klubu, kde není tak velký tlak a tak vysoká náročnost, ale jsem rád, že tady jsou. Charakter hry, kterou jsme předváděli, bych rád ve Spartě viděl, protože je to hra, která má konkurenceschopnost a budoucnost. Děkuji za to, že nám fandíte.
snaque: Dobrý den, pane Hřebíku. Doslech jsem se, že díky příznivým podmínkám nepojedete do Špindlerova mlýna a zůstanete trénovat v Praze. Je to pravda? Pokud ano, znamená to, že si konečně někdo uvědomil, že běhání po horách je jen přežitek a kondice se dá nabírat efektivně i s míčem? Máte mojí podporu, nenechte se otrávit a pozvedněte Spartu!
Jaroslav Hřebík: Musím zase konstatovat, že se správně ptáte. Jsem také zastáncem, že při fotbalovém "vzdělávání" nemáme tolik času, aby jsme s ním mohli hazardovat, a proto musíme být schopni kondici zvládnout fotbalovými prostředky. Za podporu děkuji.
pking: Kdo bude mít rozhodující slovo při přestupech (při výběru fotbalistů)? Jaká by dle vás měla být základní kritéria pro sparťanské posily, pokud bereme v patrnost, že chce Sparta konkurovat na evropské úrovni, nejlépe pak v Lize mistrů?
Jaroslav Hřebík: Rozhodující slovo budu mít já, ale vždy záleží na majiteli. Kritéria: Správný charakter - týmová mentalita, Dostatečná schopnost vnímání prostoru. Bez těchto dvou uvedených faktorů nemáte v evropské konkurenci šanci. Za nimi teprve nastupují kritéria jako rychlostnědynamické dispozice, kvalita, fotbalové schopnosti a dovednosti.
piccololibor: Dobrý den, zůstanete ve Spartě věrný svým trenérským konceptům nebo zkusíte i něco jiného? Myslím třeba prvky z basketbalové zonové obrany atd.. Samozřejmě jsem rád, že jste zpátky a držím palce do zbytku sezony! Věřím, že Spartu znovu dovedete do LM!
Jaroslav Hřebík: Děkuji za to, že jste rád. I já v mém věku se určitým způsobem vyvíjím, prvky z basketbalové zónové obrany jsme zavedli před deseti lety.
pking: Dobrý den, myslíte si, že je reálné, aby se Sparta dostala do Ligy mistrů už letos? V jak dlouhém časovém horizontu se do ní nejpozději chcete dostat? Domníváte se, že je možné, aby jí Sparta opět hrávala pravidelně?
Jaroslav Hřebík: Jsem o tom přesvědčen, jinak bych asi nabídku pracovat ve Spartě v současné době už nepřijal. Dostal jsem na starost nejen A mužstvo, ale i mládež. Uvedu vám přiklad, že například Liverpool získal důležité lidi z barcelonské akademie před třemi lety a uvádějí, že první výsledky čekají během dalších dvou let. Myslim si, že určitě tak dlouho v Čechách nikdo není ochoten čekat, tak to bude muset být o hodně dřív.
Seven: ...pane Hřebíku, budou zase konečně hráči Sparty při zápasech "jezdit po zadku" ??...Eddie...
Jaroslav Hřebík: Hráč, který leží, neběží. Hráč, který leží, není platným hráčem. Jsem jednoznačně přesvědčen, že hráči Sparty ze sebe vydají maximum, protože budou muset, jinak nebudou ve Spartě hrát.
keviis: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak jste spokojen se současným složením mužstva. Popřípadě na kolika postech lze očekávat ještě některé změny (příchody/odchody). Mají nyní všichni hráči stejnou šanci se prosadit do jarního složení kádru, či se o někom z hlásících se na prvním tréninku již rozhoduje o přestupu či hostování?
Děkuji za odpovědi, hodně štěstí při výběru hráčů pro jarní část Gambrinus ligy, mnoho úspěchů a naplnění toho, po čem všichni toužíme - účasti Sparty v LM.
Jaroslav Hřebík: Složení sparťanského týmu se vyvíjelo v posledních dvou letech. V českých podmínkách má Sparta určitě jedny z nejkvalitnějších hráčů. Jak už jsem v předchozích odpovědích uvedl, má každý hráč určitý potenciál. Záleží na hráči, trenérech, jestli ho dokáží využít. Ve Spartě takoví trenéři jsou, takže záleží pouze na hráčích.
sodomak: Dobrý den,
chystají se nějaké změny v ženském týmu Sparty? Budete se v tomto směru nějak angažovat?
Díky za odpověď a přeju Vám i nám úspěchy!
Jaroslav Hřebík: Manželka by mi to nedovolila. Nevím, jestli to bude číst, ale i v mém věku bych byl docela rád, protože Dušanovi Žovincovi to prospívá.
pking: Jaký herní projev si od Sparty představujete jako cílový a čeho byste chtěl dosáhnout v krátkodobém hledisku, tzn. na jaře? Dočkáme se na Spartě vysunutého presinku? Trenér Hašek ho dosud nechtěl praktikovat, protože například Kweuke nemá pro podobnou hru předpoklady.
Jaroslav Hřebík: Hráč, který nemá pro presink předpoklady, nemůže v současné a budoucí době v Evropě uspět. Kweuke ty předpoklady bude muset mít. Znám ho pouze dva dny, ale myslím si, že Kweuke v určitém provedení presink zvládne.
Vezměte si například Dortmund. Měl kvalitní hráče, nehrál vysunutý presink a byl kolem dvanáctého místa v lize. Použil mladé hráče (věkový průměr asi 21 let), hraje vysunutý presink a je úřadujícím mistrem Bundesligy. Takže z toho vyplývá, že by Sparta vysunutý presink měla hodně často používat.
Flaker: Jeste jednou dobry den,
vidite jako problem, ze becko je na sestup? Nebo by jste spis uvital, aby muzstvo hralo CFL? A dale bych se rad zeptal, jestli se uskutecni planovana soutez juniorek? Dekuji.
Jaroslav Hřebík: Plánovaná soutěž juniorek se uskuteční od léta 2012. Sparta tuto soutěž určitě využije a béčko, protože jsme Sparta, musí hrát druhou ligu.
pking: Domníváte se, že je reálné, aby Sparta udržela kádr (respektive základ) kupříkladu tři roky a prodávala jen v případě skutečně mimořádné nabídky? Nebo nastupujete do funkce spíše s vizí, že odchody nejžádanějších hráčů jsou nezbytné a základní kádr se tak bude každoročně měnit?
Jaroslav Hřebík: Nastupuji do funkce s vizí a dohodou, že pokud bude odcházet hráč ze Sparty, tak my v realizačním týmu jsme povinni připravit včas náhradu za odcházejícího hráče. To znamená, že budeme přesvědčeni, že "náhrada" za odcházejícího hráče je dostatečně adekvátní a že to nebude jako v minulosti, kdy hráč ze Sparty odešel a teprve poté se zkoušelo, kdo za něj může nastupovat.
Mirda23: Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat co je Vašim největším cílem ve Spartě.
Děkuji za odpověd
Jaroslav Hřebík: Mým cílem je 90% spokojených fanoušků Sparty, protože vím, že některé stejně nepřesvědčím.
OndraSF: Sparta nestřílí branky z přímých volných kopů. Přitom vhodných typů hráčů k jejich provedení má ve svém kádru dost. V Evropě padá spousta rozhodujících gólů právě díky dobré kopací technice hráčů. Vy jste zastánce spíše přímých střel (nabízí se zleva Grajciar, z dálky Jarošík, zprava Krejčí, Pamić), nebo vám vyhovují centrované míče i ze střeleckých pozic?
Jaroslav Hřebík: Vždy záleží na pravděpodobnosti efektivity zahrávání těchto standardních situací. V Čechách obecně strašně málo hráčů dostatečně trénuje přímé střely ze standardních situací. Má představa je taková, že hráči, kteří je budou zahrávat, jich musí tréninkově v týdnu zkusit minimálně sto. Ať se zeptám většiny hráčů: "Kolik jsi jich v týdnu zkusil?", odpovídají počet kolem desítky. Já říkám: "Federer umí bekhend nejlépe na světě. Přesto ho denně minimálně půl hodiny trénuje..."
Majk1893: Narušilo zrušení turnaje nějak Vaše plány? Nebo jste naopak rád, že máte více času na trénování a je menší pravdepodobnost, že se někdo zraní?
Jaroslav Hřebík: Zranit hráč se může na tréninku v hale i na přírodním trávniku. Pravděpodobnost, že se zraní v nespecificky fotbalovém prostředí je trochu vyšší. Přesto mi vadí, že naši hráči nemůžou nastoupit před fanoušky a plnou halou. Rád bych, aby hráči, kteří nenastupovali dosud za Spartu, aby se před fanoušky identifikovali se Spartou.
OndraSF: Kolik podzimních zápasů Sparty jste viděl? Který herní aspekt vám na hře Sparty nejvíce vadil a chtěl byste ho ze své pozice změnit?
Jaroslav Hřebík: Viděl jsem skoro všechny zápasy - nejen Sparty, ale i ostatních klubů. Díky internetu můžete vidět podstatě všechny zápasy každého kola. Když jsem nastoupil do Sparty, podrobně jsem si udělal analýzu šesti zápasů. Problémy jsem viděl - v některých zápasech nebyla Sparta dominantní nad svými soupeři, například v Teplicích.
netix: Dobrý den. Proč nechcete, aby pan Hašek používal během zápasu vysílačku?
Jaroslav Hřebík: Martin Hašek má, jak už jsem několikrát uvedl jednoznačnou důvěru, vysílačku určitě používat nebudeme. Prioritou Martina Haška a celého realizačního týmu je zápasový koučink, pro mě jsou utkání A mužstva samozřejmě také prioritou, nicméně rámec mých kompetencí je širší, protože jsem do Sparty přišel, abych využil mých zkušeností a znalostí pro všechny týmy, áčkem počínaje, přípravkou konče.
PAPs: Dobrý den,
jakou váhu pro Vás mají výsledky testů FTVS? Kdo je analyzuje?
Děkuji za odpověď.
Jaroslav Hřebík: Analyzujeme je společně. Mají pro mne velkou váhu, protože například hráč, který má WO2max nižší, než třeba 62 a nedosáhne v testu na rychlost 19, nemůže zvládnout v současném fotbale potřebnou náročnost a rytmus zápasů.
snaque: Mám na Vás jednu prosbu. Nezměňte se! Nenechte se otrávit a vydržte!
Jaroslav Hřebík: To je krásná prosba, děkuji za ní a děkuji za všechny otázky a zájem. Ať se Spartě daří.
(David Pavlíček): Děkujeme za vaše otázky, u příštího online chatu na www.sparta.cz naviděnou!
Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři