Starší žákyně vybojovaly pro Spartu titul mistra republiky

19. 6. 2017 | 23:03zpět na seznam novinek

V neděli 18.6.2017 proběhl v Brně na stadionu v Horních Heršpicích finálový turnaj o mistra ČR v kategorii starších žákyň.

Účastníci:
Slavia Praha, FC Slovácko, Viktoria Plzeň, Sparta Praha.

V semifinálových střetnutích Slavia porazila FC Slovácko 4:0. V I. zápase se Sparta utkala s Plzní. Sparťanky své soupeře doslova sestřelily během sedmdesáti devíti vteřin. Ve třicáté páté vteřině Rybínová využila zmatku v obraně Plzně a nekompromisně dopravila míč zblízka do sítě – 1:0. Sedmdesátá devátá vteřina přinesla důrazné sledování míče Marcinkové a Sparta vede 2:0.

Žákyně Sparty se dostaly do pohody a kromě toho, že po celý zápas určovaly tempo hry, svým soupeřkám z Plzně doslova nic nedovolily. V 8. minutě střelu Mrázkové vyráží brankářka Plzně. Ve 14. minutě pálí těsně vedle Rybínová. V 18. minutě zahrává Buryánová přímý volný kop téměř z poloviny hřiště z pravé strany. Na její přesnou dlouhou přihrávku nabíhá Marcinková a chytrou tečí zvyšuje na 3:0. Ve 27.minutě se dostala do šance Paulenová a její střelu v pádu brankářka chytá.

Ve druhém poločase sparťanky pokračují ve velmi dobrém výkonu a nenechávají nikoho na pochybách, kdo postoupí do finále. Ve 42.minutě uniká Marcinková a krásnou přihrávkou připravila šanci Galbavé, která nezaváhala. Sparta vedla 4:0. Ve 49.minutě zaváhala v šanci Shomstein a o minutu později jí připravila gólovou příležitost Galbavá, ale brankářka byla na místě. V 56.minutě příležitost Rybínové likviduje brankářka a v 57.minutě opět Rybínová mohla dát gól, ale při přípravě míče byla příliš pomalá. Až v 60.minutě zahrává Buryánová přímý volný kop a nachází Rybínovou, která se už neplete – 5:0. Skóre uzavírá Pokorná po rychle zahraném autu Krebsové a akci Šubrtové. Do finále si odnáší Sparta pěkný výsledek 6:0.

AC Sparta Praha - FC Viktoria Plzeň 6:0 (3:0)
Branky: Marcinková 2, Rybínová 2, Galbavá 1, Pokorná 1.

V zápase o třetí a čtvrté místo po dramatickém průběhu porazilo Slovácko Plzeň 8:3.

Ve finále čekala na Spartu Slavia. Přes celoroční dominanci měly sparťanky před slávistkami úctu a respekt. Naplno si uvědomovaly, že je tu poslední zápas a v něm je sezóna smazána a hraje se od nuly. Že zápasy systémem play-off jsou úplně jiné než dlouhodobá soutěž. V neposlední řadě měly na paměti remízu a penaltový rozstřel, kterým Sparta prohrála v minulém roce.

Od začátku se sparťanky tlačily na polovinu soupeře, ale ve 4. minutě přišel úder. Slávistky našly skulinku ve středu obrany. Následuje rychlý brejk a šikovné přehození naší brankářky. Slavia vede 0:1. Šok? Ne. Sparťanky zapínají na plné obrátky a rozhořela se nevídaná bitva. Není souboje, do kterého by hráčky obou družstev nešly na doraz. Není běžeckého souboje, který by některá hráčka vypustila. Nikdo nechce dát soupeři nic zadarmo. Tlak Sparty je odměněn ve 14. minutě, kdy Marcinková našla Šubrtovou a její samostatný únik znamená vyrovnání na 1:1. Radost netrvá dlouho. Chyba v obraně, možná i ofsajd. První šanci likviduje Kubištová, obrana jakoby zmrazená přihlíží, jak se odraženého míče zmocnila slávistická útočnice a získává zpět vedení pro Slavii 1:2. Sparťanky se s ještě větší vervou vrhají do boje a hráčky Slavie statečně odolávají. Ve 22. minutě vyhrála ve středu hřiště tvrdý souboj Shomstein, posunuje Rybínové a ta si se šancí ví rady. Vyrovnává na 2:2. Ještě ve 32.minutě vznikl závar před brankou Slavie, ale sešívaná obrana si nakonec poradila.

Ve 40. minutě zahrává Buryánová trestný kop z levé strany. Potřetí na turnaji a potřetí našla spoluhráčku, tentokráte Anetu Tomanovou a tak získává poprvé vedení pro Spartu. 3:2! Ve 42. minutě vyráží Kubištová přímý volný kop soupeře a následně likviduje pokus útočnice Slavie. 45. minuta přinesla nastřelené břevno Šubrtové. Těsně nad břevnem míjí míč sparťanskou branku o minutu později. A hned z protiútoku přichází rozuzlení. Centr do pokutového území sráží rukou obránkyně Slavie. Penalta, ke které se staví Šubrtová. Chvilka napětí a Sparta vede 4:2! A ještě v 51. minutě Galbavá již překonala brankářku, kterou na brankové čáře zaskočila obránkyně. Zbývající minuty jsou ve znamení tvrdého boje ve středu hřiště. Nikomu se již nepodařilo dostat se do gólové příležitosti a s konečným hvizdem rozhodčího se Sparta stává mistrem České republiky.

AC Sparta Praha - SK Slavia Praha 4:2 (2:2)

Branky Sparty: Šubrtová 2, Rybínová 1, Tomanová Aneta 1.
Sestava Sparty: Kubištová, Podhráská – Tomanová Aneta, Marcinková, Krebsová, Shomstein, Rybínová, Machová, Buryánová, Pirklová, Mrázková, Tomanová Aneta, Šubrtová, Mrázková, Paulenová, Kadlecová, Galbavá, Johnová.

Zbývá již jen gratulace hráčkám, které se bily na hřišti, i těm, jež nenominovány, přesto jely s námi a vytvořily tak báječnou sparťanskou partu.

Veliký dík patří rodičům, kteří doslova vyrobili nádherné domácí prostředí, ve kterém zkrátka nešlo vypustit jediný souboj a nezabojovat o každý míč.

Velký dík patří také Aničce Dlaskové ze sparťanského A družstva, která nás doplnila jako skvělá zdravotnice.

Nesmíme zapomenout ani na manžele Pilařovi, kteří nás provázeli po všech stadionech po celý rok a dokumentovali naší společnou cestu k titulu mistra České republiky.

Samozřejmě i členům realizačního týmu, kteří s námi nebyli. Peteru Bartalskému a Marku Náhlovskému, kteří se významnou měrou podíleli na výkonnostním vzestupu všech hráček.