Sparťanky oslavily Velikonoce nadílkou do sítě plzeňské Viktorie

26. 3. 2016 | 21:39zpět na seznam novinek

Sobotní duel na Strahově mezi Spartou a Plzní rozhodly domácí fotbalistky šesti góly už v prvním poločase. Celkem nastřílely západočeským soupeřkám devět branek a postupují do play-off z čela tabulky. Sparťanskou ofenzivu opět dirigovala vynikající Lucie Martínková, hattrick si po pouhých 40 minutách zápasu připsala Iva Mocová.

Nástup obou družstev na hrací plochu se nesl ve znamení úspěchu reprezentačního trenéra Karla Rady a jeho svěřenkyň ve výběru do 17 let, který v kvalifikaci porazil Maďarsko. Historickým postupem na květnové Euro tak národní tým zaznamenal mimořádný úspěch ženského fotbalu, za což Karel Rada sklidil od hráček obou celků uznalý potlesk.

V utkání posledního kola základní části stála proti sparťankám solidní plzeňská defenziva, která svým soupeřkám zatím letos dovolila jen 38 obdržených branek. Západočešky od první minuty skutečně svědomitě kontrolovaly výpady domácích útočnic. Sparťanská ofenziva, která s přehledem vede ligu v počtu vstřelených gólů, se ale ozvala už po necelé čtvrthodince hry. Martínková předběhla plzeňskou obranu, dostala se k předkopnutému balónu a místo střely zvolila přihrávku na vlevo nabíhající Ivu Mocovou, která otevřela skóre sobotního duelu.

Souhra sparťanských útočnic rozložila plzeňskou obranu podruhé v 18. minutě, kdy Martínková našla přesným pasem na hranici malého vápna znovu Ivu Mocovou. Ta si s šancí poradila zkušeně a parádní patičkou zvýšila vedení Sparty na 2:0.

Famózní Lucka Martínková nadále kličkovala mezi bezmocnou obranou Viktorie, rozdávala balóny svým spoluhráčkám a v 30. minutě se také sama zapsala na seznam střelců. Nejprve dvakrát nevyzrála hlavičkou na skvěle chytající Radovou, ale po střele Moťovské se dostala k odraženému balónu a nekompromisně ho napálila mezi tyče plzeňské brány.

O pouhých pět minut později trefila Martínková hlavou pouze tyč, na levé straně západočeského vápna se ale skvěle zorientovala Kateřina Bužková a z ostrého úhlu přidala čtvrtý gól. Drtivý nápor sparťanek potvrdila v 37. minutě opět Martínková, když po individuální akci nadvakrát překonala plzeňskou gólmanku. Střelecký koncert prvního poločasu o pár minut později uzavřela hattrickem Iva Mocová, která, opět po přihrávce sparťanské kapitánky, zvýšila na 6:0 pro domácí.

Ve druhém poločase už bylo otázkou pouze to, na jaké hodnotě se počítadlo sparťanských branek zastaví. Přesto do něj vstoupily aktivněji hráčky plzeňské Viktorie a v 54. minutě po chybě v defenzivě a samostatném úniku na bránu korigovaly stav utkání na 6:1. Inkasovaný gól ale letenské fotbalistky nabudil a už o minutu později plzeňskou naději uhasila svým druhým gólem v zápase Bužková.

V 61. minutě dostala k pravé tyči dlouhou přihrávku Lucie Martínková, ale místo střely vyslala vysoký centrovaný balón. Na něj si naskočila nenápadná Petra Ivaničová a parádní hlavičkou vymetla plzeňskou bránu.

Závěrečná půlhodina byla na obou stranách plná nepřesností a hráčky Plzně, jako by si uvědomily, že je čas zabránit většímu debaklu, začaly dohrávat osobní souboje a lépe bránit. Poslední slovo však měla tři minuty před koncem opět Sparta. Do samostatného úniku se dostala střídající Denisa Veselá, tváří v tvář brankářce Radové vypálila do růžku plzeňské branky a ukončila utkání s výsledkem 9:1 pro domácí fotbalistky.

AC Sparta Praha - FC Viktoria Plzeň 9:1 (6:0)

Branky: 13., 18. a 41. Mocová, 30. a 37. Martínková, 35. a 55. Bužková, 60. Ivaničová, 87. Veselá - 54. Knödlová

Sestava Sparty: Vaníčková - Dlasková, Matysová (46. Vyštejnová), Moťovská, Odehnalová - Bartoňová (46. Stárová), Bužková (56. Ringelová), Ivaničová, Bertholdová (66. Pivoňková) - Martínková (71. Veselá), Mocová

• ACS - FK Viktoria Plzeň, 9:1, 26.3.2016 ženy