První derby sezóny vyhrála Slavia

3. 9. 2017 | 19:01zpět na seznam novinek

Obě pražská "S" Sparta i Slavia měla po třech kolech na kontě plný počet bodů - a tak bylo jasné, že v neděli na Xaverově někdo o tuhle bilanci přijde. Na šlágr 4. kola 1. ligy žen zavítalo 300 diváků. Vedení se ujala domácí Slavia, Sparta dokázala vývoj otočit, nakonec se však z výhry 3:2 radovaly slávistky.

Od letošní sezóny se body po základní části nedělí dvěma - derby tak mají v základní části ještě větší důležitost než dříve. Zápas měl hned od úvodu obrovské tempo. Výkop sice obstaraly sparťanky, ale byla to Slavia, kdo začal tlačit. V první minutě se po rohu do odraženého míče opřela Divišová a Dorsey musela vytěsnit míč na další roh. Z něj vznikl opět závar, Kožárová ještě balon za brankovou čáru nepropasírovala, ale Szewieczková už ano - 1:0. Na druhé straně donutila ve 3. minutě Votíkovou k zákroku Mocová. V 7. minutě měla Slavia další vyloženou šanci, Divišová zprava po zemi předložila Kožárové, její střelu zlikvidovala Dorsey. Vyrovnáno byl ve 13. minutě. Ringelová si naběhla do velkého vápna na centr z hloubi pole, byla u něj rychleji než brankářka Votíková a dala na 1:1.

A bylo ještě lépe. Po 22 minutách hry totiž Strom zahrávala rohový kop, ten si našla na přední tyči Raben a hlavou otočila vývoj utkání - 1:2! Následně zkoušela Mocová akrobatické zakončení, střílela však mimo. Ke konci poločasu začala hlavní rozhodčí Olga Zadinová vytahovat žluté karty. První viděla I. Martínková za faul u postranní čáry na Kožárovou, další o minutu později Chlastáková za nedovolený zákrok na unikající Nepokojovou. V nastaveném čase první půle se domácím podařilo vyrovnat. Roh Svitkové poslala hlavou na přední tyči za záda Dorsey Kožárová - 2:2.

V 57. minutě vybojovala aktivní Ringelová pokutový kop. Ten zahrávala Mocová, Votíková však vystihla směr, vrhla se ze svého pohledu k pravé straně a penaltu zneškodnila. A tak platilo známé otřepané fotbalové pravidlo nedáš-dostaneš. Po hodině hry totiž z levé strany unikla Szewieczková a přesnou ranou na zadní tyč vstřelila vítězný gól zápasu - 3:2.

Sparťanky se s výsledkem snažily něco udělat, času zbývalo relativně stále dost. V 66. minutě to z dálky neúspěšně zkusila Stašková. Trenér Janota také stáhl hru jen na tři obránkyně. Ale nebylo to nic platné, slávistky už si vedení dokázaly pohlídat až do konce utkání.

Krajní záložnice Markéta Ringelová v zápase jeden gól sama vstřelila a navíc vybojovala penaltu. „V zápase jsme dostali dva hloupé góly ze standardních situací. Přitom víme, že je mají nebezpečné, že je ovládají. Nepovedla se nám také druhá polovina prvního poločasu. O poločase jsme si řekli, co je potřeba zlepšit. Plnili jsme to celkem dobře. Měli jsme tlak, který gradoval. Bohužel jsme neproměnili penaltu a platilo nedáš-dostaneš. Zbytek zápasu jsme hráli na jejich polovině, ale gól se nám už vstřelit nepodařilo,“ zhodnotila zápas. A jak viděla svůj gól? „Byl tam dlouhý balón, šla tam Iva Mocová, ale já jsem si křikla a byla u míče nejrychleji.“

Duel okomentoval také trenér Sparty Jan Janota: "Začátek zápasu nás bohužel nezastihl úplně připravené a hned z první šance soupeř udeřil po nedůrazně dohraném rohovém kopu. Zareagovali jsme však zlepšenou hrou a domácí přitlačili k jeho vápnu. Dokázali jsme skóre otočit a byli lepším týmem. Bohužel taktická chyba v samém závěru poločasu opět dovolila, aby Slavia srovnala.Do začátku druhého dějství jsme vstoupili opět aktivně,snažili se hrát naši kombinační hru a výsledkem byla nařízená penalta, kterou však Méďa Mocová neproměnila. Naopak soupeř se dostal do své jediné nebezpečné šance, kterou nás potrestal a porazil. Holky bojovaly, pracovaly, ale na body to nestačilo. Mrzí mne to, že souper nám nedaruje metr prostoru, každý souboj s ním bolí a my v rozhodujících momentech zápasu dokážeme hrát bázlivě, nedůrazně až třeba na samé hraně pravidel. Asi proto nám pak není tolik přáno z toho fotbalového štěstí, které k takovým zápasům také bezesporu patří."

SK Slavia Praha - AC Sparta Praha 3:2 (2:2)

Branky: 2., 61. Szewieczková, 46. Kožárová - 13. Ringelová, 22. Raben
ŽK: 38. Chlastáková, 53. Krejčiříková, 57. Kožárová, 84. Bartovičová - 37. I. Martínková, 70. Kolander, 75. Ringelová
Diváci: 300

Slavia: Votíková - Chlastáková, Sedláčková, Bartovičová, Bartoňová - Divišová (92. Dědinová), Cahynová, Svitková, Krejčiříková, Szewieczková (89. Jarchovská) - Kožárová (76. Necidová)
Sparta: Dorsey - Vyštejnová (79. Kladrubská), Odehnalová, Raben, Strom - Ringelová, Bertholdová, I. Martínková, Nepokojová (60. Halinen) - Mocová (69. Kolander), Stašková