AC Sparta Praha

Věřím, že se Sparta vrátí silnější!

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Ostatní

15. 12. 2017 | 12:58zpět na seznam novinek

Německé angažmá započal před dvěma a půl lety. Zažil tři trenéry, přičemž poslednímu je pouze 30 let, udržel se v Bundeslize a s Hoffenheimem letos bojoval v základní skupině Evropské ligy. Vzal si svou lásku, založil rodinu a žije svůj sen na německém venkově. Tak pokračuje cesta Pavla Kadeřábka po přestupu ze Sparty.

 

Víme, že Spartu sleduješ pravidelně, co říkáš na její podzim?

Pro mě jako pro sparťana je to smutný, na hřišti to moc nešlape a body se nesbírají. Věřím ale, že se Sparta na jaře vrátí silnější. To bych si moc přál.

Zaujal tě někdo z nováčků v letenském kádru?

Ze začátku se mi hodně líbil Srdjan Plavšić. Šikovnej! Škoda, že se zranil a vypadl na několik měsíců ze sestavy. Pak Martin Dúbravka, i když s brankáři Sparta nikdy neměla problém.

Ty jsi kluk z Hloubětína, jak se ti, jako Pražákovi, žije na vesnici – i když v Německu?

Bydlíme v rodinném domku v Sinsheimu, který má přibližně 35 tisíc obyvatel. Na stadion mi cesta zabere pět minut a do tréninkového centra deset. Já i rodina tu jsme spokojení. Na vesnici není žádný tlak, nikdo nás tu moc nepoznává. Lepší než bydlet někde ve větším městě. Praha mi nicméně chybí a jednou se do ní vrátím.

Slyšel jsem tě mluvit německy, teď už komunikuješ bez problémů?

Už v Praze jsem věděl, že půjdu hrát do Německa, a tak jsem začal studovat doma. Následně trvalo přibližně rok, než jsem se dostal na dnešní úroveň, kdy rozumím všemu. Sem tam sice chybuji v gramatice, ale to se ztratí.

Pavle, jak náročné je držet se na vrcholu Bundesligy?

Pro mě je to něco nového. První sezonu jsme se horko těžko zachránili, loni čtvrté místo a teď špice. Je to strašně pozitivní, protože to od nás nikdo nečekal.

Je to výhoda pro psychiku, že je Hoffenheim brán za outsidera a tolik se od něj neočekává?

Hoffenheim je malé městečko. V porovnání s Brémami nebo Hamburkem... Tam je ze strany lidí obrovský tlak. Když velká města prohrají 0:3, všude to řeší. My dostali 0:3 zrovna v Hambruku a máme klid. Všem je to v uvozovkách jedno. Na nás, hráče, je vyvíjen mnohem menší tlak.

Ani na trénincích?

Myslel jsem to ze strany novinářů a fanoušků, boj o místo na place je obrovský. Zvlášť teď. Jsme venku z německého poháru a bohužel i z Evropské ligy. V kádru máme 27 hráčů, na programu jen liga a všichni se rvou o místo v základní jedenáctce. Takže i takový trénink má říz.

Tím pádem hrozí během zimní pauzy zeštíhlování týmu.

Přesně tak.

Vede vás Julian Nagelsmann, nejmladší trenér v historii Bundesligy. Jaký je?

Zažil jsem tu tři kouče. Markuse Gisdola, který je teď v Hamburku, následně Huuba Stevense a teď Juliana Nagelsmanna. Jednoho z nejlepších trenérů, jakého jsem kdy měl. Ať už tím, že je nám blízký věkově, protože je mu teprve třicet.  I tím, jak se k nám chová a jak mě s ním baví tréninky.

O těch se říká, že se u nich musí hodně přemýšlet. Platí to pořád?

Občas bývají náročné, taková zkouška na hlavu. Ale hlavně na začátku, když přišel. Některá cvičení se časem opakují a člověk už ví: tohle bude podobné jako minule. Pravdou však je, že i Němci občas nechápou přesné zadání. Tady máme dva doteky, támhle tři, tady pět, tady hraješ se žlutým, jinde s modrým. Než se do toho člověk dostane, tak to chvíli trvá, ale jinak s tréninky panuje mezi hráči velká spokojenost.

V čem je Nagelsmann unikátní?

Dokáže se do nás vcítit. Nebere nás před domácími zápasy na hotel, ví, že raději budeme doma s rodinou. Nemívá dlouhá videa, tak dvacet minut, ale dokáže nás na zápas připravit. Všechno má pod kontrolou. Každý pak na hřišti ví, jaká je jeho úloha, jak bránit standardky, nebo kde se pohybovat.

Neměl problém si kvůli věku získat respekt?

Když přišel, tak jsem se trochu obával, jak si dokáže respekt vyvolat. Ale přišlo to automaticky. Dokáže najít rovnováhu mezi vtípky a momentem, kdy je třeba se koncentrovat. Myslím si, že Nagelsmann se s týmem skvěle sžil a využívá svých zkušeností z předešlých let, kdy v Hoffenheimu trénoval U17 a U19.

Nagelsmann překvapil ambicemi, po záchraně vyhlásil cíl skončit do šestého místa – a Hoffenheim skončil čtvrtý. Jak to máte letos?

Pohárové příčky. Začátek se povedl, pak přišla série pěti špatných utkání a teď nedávno nás výhra 4:0 nad Lipskem dostala zpět. Na druhé místo ztrácíme pouze 3 body. V Evropské lize jsme chtěli postoupit ze skupiny, ale když si vybavím ty zápasy... Nezvládli jsme to. Stejně tak německý pohár, kde nás vyřadily Brémy, ale věřím, že v lize svůj cíl splníme.

Je něco, co společně konzultujete, například co ve tvé hře zlepšit?

Často řešíme mojí produktivitu. Že bych měl mít víc asistencí, že bych měl občas dát gól. Ale on ví, že nejsem Ronaldo ani Messi, že jsem pro tým potřebný v jiných situacích. Mám fotbal založený na pracovitosti, zápas odmakám. Ví, že jsou potřeba i hráči jako já, kteří na hřišti nechají všechno. Na tvoření šancí a střílení gólů máme v sestavě jiné.

Nagelsmanna přilákal pozornost. Dokonce se mluví o zájmu Bayernu nebo Arsenalu. Nebojíš se, že přijdeš o kouče?

Říká, že v kontaktu s nikým není, což je asi pravda. Pro mě by to bylo složité, měl bych tu čtvrtého trenéra, kdyby odešel. Ale neřeším to. Co bude v létě, neví asi ani on sám. A řekl by to dopředu, když odcházeli Rudy a Süle, věděli jsme to půl roku. Ztráta by to ovšem byla.

V Bundeslize zavedli od začátku sezony video, už ho máme i v Čechách. Jak to vnímáte?

Pokud vám video uzná branku nebo ji odepře soupeři, tak se vám líbí, ale v opačné roli se vám výroky zamlouvat nebudou. Navíc překontrolování situací chvíli trvá, rozhodčí pozastaví utkání, vy vypadnete z tempa, dojde ke změně rozhodnutí a vše je úplně jinak než původně. Video má dvě strany mince a osobně jsem proti němu, ale nikomu neberu názor, že je video prospěšné.

 

 • Kadeřábek
 • Kadeřábek
 • Kadeřábek
 • Kadeřábek
 • Kadeřábek

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Kulich ACS rudo-zlatý bambule

  490 Kč

  Kup

 • Zimní vesta Nike ACS černá

  2090 Kč

  Kup

 • Povlečení kostka pro dospělé

  1150 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři