Výrazně omlazená devatenáctka po srdnatém výkonu prohrála s Herthou Berlín

21. 1. 2017 | 15:06zpět na seznam novinek

Na lídra bundesligy staršího dorostu vyrazila devatenáctka jen se dvěma hráči dorazového ročníku, zbytek kádru tvořili podzimní nováčci, stejně jako řada členů týmu U17. Nejstarší sparťanský dorost v zimě opustilo hned pět opor, které odešly do dospělého fotbalu.

Daniel Mareček a Ondřej Novotný byli jediní dva hráči, kteří dosahovali stejného věku, jako tým Herthy Berlín v sobotním přípravném utkání. Německý celek si svými kvalitními výkony v poslední době vysloužil po podzimní části vedoucí pozici v rámci své skupiny mládežnické bundesligy.

Trenér Miroslav Krieg měl k dispozici narychlo sestavený tým, který se dával dohromady na soustředění v Třeboni, kam společně odjeli hráči U19 a U17. Jeho svěřenci se tak kromě klasických fotbalových dovedností spoléhali na taktiku a organizaci hry.

O výsledku zápasu pak rozhodla neuhlídaná standardka z 29. minuty, kdy domácí tým dokonale využil své silové převahy a vstřelil jedinou branku utkání. Co do počtu šancí bylo ovšem utkání vyrovnané. Sparta i Hertha si shodně vytvořili tři výrazné příležitosti, efektivita nakonec promluvila ve prospěch domácích.

Sparta se v první půli spoléhala především na taktiku, ve druhé půli už byl tým hostů aktivnější. Trenéry především potěšilo, že si jejich svěřenci dokázali zachovat chladnou hlavu a disciplínu, a že proti neznámému soupeři vycházeli z principů hry, kterou znají na Strahově dlouhodobě.

„Pro naše kluky byl zápas výzvou, ačkoliv jsme na soupeře šli s výrazně mladším týmem, chtěli jsme samozřejmě uspět. Nakonec zkušenosti a fyzická převaha lehce zahrály ve prospěch soupeře, vzhledem k tomu, že ale máme k dispozici jen deset hráčů z podzimu, považuji to za dobrý výsledek,“ ocenil navzdory výsledku zápasu práci svého týmu kouč Miroslav Krieg.

„Drchal, Mareček a Novotný dnes podali výborné výkony, čímž ale rozhodně nechci snižovat práci ostatních kluků, obstáli všichni a jsem s nimi spokojený,“ prohlásil po utkání trenér nejstaršího dorostu. „Byla to vyrovnaná partie, ve které rozhodla proměněná šance. Na příležitosti to bylo 3:3, soupeř byl úspěšnější. Mě ale potěšilo, že jsme si dovedli stejné množství šancí vytvořit.“

Trenéři se musí obejít bez celé řady hráčů, kteří tvořili tým na podzim. Zizu Mustedanagič, Filip Havelka, Václav Dudl a Christian Frýdek se zapojili do přípravy s áčkem, Dan Köstl odešel na hostování do Vlašimi. V kádru U19 by věkově mohl nastupovat i Dan Turyna, který ale po podzimu nadále pokračuje v hostování ve slovenské prvoligové Senici.

Tým provázejí i některá zranění, dlouhodobě je mimo hru gólman František Kotek. Zraněný je rovněž brankář juniorky Jan Čtvrtečka, který by se teoreticky mohl střídat s Bačkovským, který zůstal na postu gólmana v U19 osamocený. Do sestavy se po zranění z utkání s Middlesborough naopak vrátil stoper Dominik Plechatý.

Hertha Berlin – AC Sparta Praha 1:0 (1:0; 29. min.)

Sparta: Bačkovský – P. Tvaroh (46. K. Tvaroh), Burda, Plechatý, Šnajdr – Novotný, Sedláček, Mareček, Šimáček (46. Boula, 75. Fišl) – Konopásek (46. Čajkovský), Drchal