AC Sparta Praha

Úspěch by byl velkou motivací

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Mládež

1. 11. 2017 | 10:21zpět na seznam novinek

Trenér devatenáctky Miroslav Krieg připravuje svůj tým na duel se Salzbrugem a netypickou roli, kterou budou jeho svěřenci mít. Narozdíl od utkání domácí nejvyšší soutěže totiž sparťané do středečního zápasu Youth League nebudou vstupovat jako favorit.

 

S čím budete v zápase se Salzburgem spokojení?

Salzburg v tuto chvíli považujeme za jedno z nejsilnějších mužstev, která jsme v té soutěži mohli dostat. Tím pádem je jasné, že pokud by se nám přes ně podařilo dostat dál, považovali bychom to všichni za velký úspěch a důvod ke spokojenosti. Ale sama spokojenost je velice relativní pojem. Někdy můžete být spokojení s tím, že hrajete dobře, byť tomu třeba výsledek neodpovídá. Je to tak proto, že tito kluci ještě nejsou hotoví fotbalisté a potřebují motivaci, k tomu, aby se zlepšovali. Nejlepší motivací je pochopitelně vítězství, které vás žene do další práce, a chyby jsou naopak od toho, aby vás upozornily, co zlepšit.

Jaký vliv má na další vývoj hráče výhra proti favorizovanému celku?

Z pohledu utkání proti Salzburgu by byl úspěch velkou motivací. Hlavně čím náročnější a těžší je, tím víc si případného úspěchu vážíte. Utkání se Salzburgem bude jedno z nejtěžších, která jsme kdy hráli. A pokud mluvíme o tom, že považuji za úspěch naše účinkování v Premier League International Cupu proti Newcastlu, přestože jsme prohráli, tak bych byl nesmírně rád, kdybychom se naším výkonem v UEFA Youth League alespoň dokázali přiblížit k tomu, co jsme předvedli v Anglii. Ale bude to nesmírně obtížné, jelikož kádr Salzburgu se od loňska, kdy soutěž vyhráli, zase příliš neobměnil.

V čem spočívá hlavní síla soupeře, kde je hlavní rozdíl oproti vašim svěřencům?

Má to podstatu i v tom, že většina hráčů, kteří proti nám za Salzburg nastoupí, už nastupuje v soutěžích dospělých. V rámci akademie Red Bull Salzburg mají spolupráci se svým B týmem, který hraje druhou ligu a díky tomu mají hráči možnost konfrontace s dospělým fotbalem, což je neskutečná výhoda. My bohužel možnost zapojení našich hráčů do dospělého fotbalu v současnosti u většiny nemáme a ti, co tu možnost mají, působí třeba na hostování v jiných klubech, a tím pádem my je pro UEFA Youth League využít nemůžeme.

 

U19 Salzburg v GENERALI Areně přivítá ve středu 1. listopadu od 17 hodin. Informace o vstupenkách najdete zde.

 

Je jasné, že pravidelné zapojení v B týmu proti dospělým představuje velkou výhodu, ale i vy jste dosáhli výrazného úspěchu v utkání proti týmu do 23 Newcastlu United FC. Věkový rozdíl u většiny hráčů byly čtyři roky, to je přece dobrý výsledek, ne?

Je to vždycky dáno motivací a nastavením v hlavách hráčů. Ve většině našich utkání jsme za favority a každý od nás očekává, ať bude hra soupeře jakákoliv – že vždy najdeme recept na to, jak soupeře přehrát. Někdy se to daří víc, někdy míň, většinou ten klíč najdeme. Proti Newcastlu byly karty rozdané a od začátku bylo jasné, kdo je favorit a kdo outsider. Tím pádem jsme věděli, že jedině dodržování taktických pokynů a kvalitní zapojení všech hráčů do defenzivy může být cestou k úspěchu. Kvůli naší dobré organizaci pak soupeř nemohl rozvinout všechny své přednosti, o kterých moc dobře víme, že je tam má, jelikož většina jeho hráčů vytváří rezervu pro A tým v Premier League a někteří tam už byli.

Čím to, že jste se dokázali soupeři vyrovnat, držet s ním tempo i za těchto okolností?

V tom okamžiku zase nastupuje psychika, která ve sportu stojí za mnohým. Když favorit vidí, že mu jeho silné stránky nejsou proti vám tolik platné, jako je zvyklí, psychika jde dolů. Ten, kdo stál zkraje v pozici outsidera a naopak se mu zadaří, se naopak dostane do euforie, věří si víc a roste mu sebevědomí. To se přesně stalo, když jsme hráli v Anglii, a proto byl druhý poločas už vyrovnanou partií a na konci jsme nestáli daleko od remízy, o které si myslím, že by byla spravedlivá. Je ale důležité říct, že jsme měli proti Newcastlu k dispozici Vojtu Vorla v brance a na stoperu Davida Březinu, kteří nás podrželi, ale kvůli věku proti Salzburgu nastoupit nemohou. Nicméně to nevidím tak, že nemáme reálnou možnost postoupit v UEFA Youth League dál. Nesmíme se ale dopustit zbytečných chyb v defenzivě a musíme vytěžit z minima maximum, využít každý záblesk šance.

Jak myslíte, že se soupeř připravuje na zápas? Dokážete odhadnout, jak berou Spartu?

Jsem přesvědčený, že se na zápas důkladně připraví. Viděli nás, sledovali nás, mají dostatek informací – jako i my o nich. Mají vysoké sebevědomí, což plyne jednak z úrovně jejich akademie, která je i na naše poměry nadstandardní, jednak z toho, že obhajují celkové vítězství a změn v týmu bylo minimum. Možná by tam mohl být nějaký stín podcenění. Náš výkon s Dudelange nebyl tak kvalitní, jak bychom my trenéři rádi viděli, přesto, že to stačilo na vítězství. I proto sehrála Anglie svou důležitou roli. Díky utkání s Newcastlem máme na čem stavět své sebevědomí. Nevím, jestli by se nás soupeř měl obávat a budu rád, když bude mít opačný pocit. Stín podcenění soupeře může hrát svoji roli. Já pevně věřím, že jsme schopni soupeře potrápit a předvést dobrý výkon. A chci věřit i tomu, že mužstvo půjde za tím, že budou chtít překvapit – právě proto, že nejsme v roli favorita. Ale bude to kategorie úplně jiná, než tomu bylo s Dudelange, což podle mě ukáže už první domácí utkání.

Mohou se ve střetnutí Sparty se Salzburgem projevit nějaká specifika mládežnického fotbalu?

Dorostenecký fotbal je trochu nevyzpytatelný v tom, že někdy ta role favorita je až příliš zavádějící. Ono se to samozřejmě někdy stane i v dospělém fotbale, ale ne tak často. Krásně to bylo vidět v utkání s Dudelange, kdy jsme byli v roli favoritů my. Nakonec, především v tom domácím utkání, se situace vůbec nevyvíjela tak, jak bychom si představovali. A soupeř, ačkoliv si uvědomoval, že utkání bylo z hlediska postupu asi rozhodnuté už v Lucembursku, si díky skvělé organizaci obrany a navíc našim chybám dokázal najít recept a nechybělo mnoho, aby zápas zdramatizoval. My musíme každopádně přidat, protože výkon, jaký jsme podali proti Dudelange, by na Salzburg nestačil.

 

 

 

 • Erich Brabec
 • Miroslav Krieg
 • 18. 10. 2017 AC Sparta Praha U19 - F91 Dudelange 3:1
 • Erich Brabec; Tomáš Hašler; Miroslav Krieg
 • 18. 10. 2017 AC Sparta Praha U19 - F91 Dudelange 3:1
 • Miroslav Krieg a Erich Brabec

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Kulich ACS rudo-zlatý bambule

  490 Kč

  Kup

 • Zimní vesta Nike ACS černá

  2090 Kč

  Kup

 • Povlečení kostka pro dospělé

  1150 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři