AC Sparta Praha

Rozhovor s trenéry U19

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Mládež

22. 12. 2017 | 11:40zpět na seznam novinek

Sparťanská devatenáctka zakončila podzimní část na třetí příčce v tabulce nejvyšší soutěže staršího dorostu a má za sebou i cennou zahraniční konfrontaci v rámci UEFA Youth League a Premier League International Cupu. Trenéři Erich Brabec a Miroslav Krieg hodnotí podzim v podání svých svěřenců.

 

Erichu, na podzim jste fakticky převzal vedení nejstaršího sparťanského dorostu, což je pro vás v této kategorii premiéra. Jak jste s výsledky devatenáctky z této pozice spokojený?

Brabec: Náš trenérský tým je široký - jsem tam nejen já, ale i Míra Krieg, Tomáš Hašler a Pavel Čunát. Máme poměrně zajímavý systém, kdy se doplňujeme, a musím říct, že to funguje velmi dobře. Je zapotřebí zdůraznit, že mít U18 společně s U19 je náročná záležitost. Na Spartě jsme se rozhodli, že vytvoříme široký kádr o třiceti hráčích a budeme se snažit, abychom vytížili i ty, kteří by zde pravděpodobně nezůstali, pokud by byla jen devatenáctka. Pro mě je hodnocení značně rozporuplné, vzhledem k tomu, že jsme nepostoupili do jarních bojů UEFA Youth League ani Premier League International Cupu. Salzburg jsme chtěli potrápit víc, což se nepovedlo. V Anglii jsme sice odehráli dobré zápasy, ale přesto byli soupeři nad naše síly. Šest bodů ztrácíme v lize na Brno, které mělo abnormálně vydařený podzim, jako Plzeň v chlapech. Ve výsledku musím říct, že podzim zůstal trochu za očekáváním.

Určitě by bylo zajímavé vědět, co vedlo k tomu, že podzim dopadl takto. Proč podle vás nevyšlo vše optimálně?

Brabec: Se Salzburgem jsme se podívali pravdě do očí. Ta firma je někde jinde, než my, v danou chvíli byli lepší a zcela zaslouženě postoupili. Co se týče Premier League International Cupu, odehráli jsme tři velice kvalitní zápasy a je jen škoda, že jsme na ten proti Newcastle United odjeli v hodně mladé sestavě. Myslím, že kdybychom jej výsledkově zvládli, byli bychom postoupili do jara. Dál jsme totiž dokázali porazit Liverpool a jen těsně podlehli PSV Eindhoven, což nás zastavilo. Domácí liga se lámala, když jsme nedokázali zvládnout několik zápasů, se kterými jsme si poradit měli. Sice jsme dali víc branek než loni na podzim, ale za půl sezony jsme jich dostali dvaadvacet, což je strašně velké číslo. Měli jsme období, kdy jsme běžně dostávali dvě i tři branky za utkání. Někdy jsme jich na oplátku dali pět, třeba v derby, jindy to ale nestačilo a ztráceli jsme body, jako tomu bylo například s Ostravou doma nebo v případě prohry na penalty ve Zlíně.

Kvůli prospěchu ve škole byl mimo hru gólman František Kotek. Nemohlo i to, že nemohl pomoct ostatním brankářům se zápasovým vytížením, mít vliv na počet inkasovaných branek? Není škoda někoho vyřadit z týmu kvůli prospěchu?

Brabec: Na Spartě máme určitá pravidla, a když kluci nefungují ve škole, nehrají zápasy. Když nefungují ve škole déle nebo mají potíže s chováním, nemají možnost trénovat s týmem a připravují se jen s kondičním trenérem. Fanda to neplnil, tak byl asi na týden vyňat ze zápasů. To ale není důvod, proč jsme dostávali tolik branek. Během celého podzimu jsme se potýkali s tím, že ve více než 50 % branek byli namočení gólmani, a to přímo. Musíme se ale současně zamyslet nad tím, zda jsme jim dokázali poskytnout dostatečný servis v podobě specializovaných tréninků. K brankařům totiž hledáme trenéra dlouhodobě. Ať už byli v brance Hugo, Fanda, Šimon nebo Ondra v osmnáctce, tak jsme během podzimu nenašli personu, o kterou bychom to mohli opřít, která by měla formu, jako třeba Vojta Vorel v Anglii. S tím jsme se potýkali - i obraně se hned hraje jinak, když ví, že má za sebou skálu.

Krieg: I akademie v zahraničí kladou jeden z hlavních důrazů na bezproblémové plnění školních povinností. To je základní předpoklad, aby tam mohli hráči působit. V tom nám jsou příkladem a řada z nich dokonce přijímá pouze hráče s bezproblémovým prospěchem. V tom Franta problémy měl. Není to zdaleka jen o tom, hrát dobře fotbal. Našim dorosteneckým hráčům nemůže nikdo garantovat, že jejich cestou do budoucna bude profesionální fotbal a nic jiného. Proto chceme, aby si plnili školní povinnosti, jako tomu je ve všech špičkových akademiích. Navíc výkonnostní úroveň tak docela neodpovídala našim představám. Od letoška máme model U19 a U18, tedy dvě družstva staršího dorostu, kde dostávali gólmani prostor podle výkonnosti, kterou prokazovali v průběhu celého půl roku. Všichni měli dostatek příležitostí, aby měli herní vytížení, pokud byli zdravotně v pořádku.

Zradilo tedy sparťanskou devatenáctku to, co bylo v uplynulých letech naopak jednou z nejsilnějších stránek týmu? Byla to obrana?

Krieg: Ano, na podzim byla naší slabinou defenzivní činnost mužstva jako taková, nejen v případě brankářů, ale všech v obranné fázi. Projevovala se výrazná nestabilita výkonnosti, což se projevilo i v počtu obdržených gólů. Kvalita defenzivní činnosti některých hráčů rozhodně nebyla podle našich představ.

Brabec: Na to navážu. Samozřejmě by bylo jednoduché cokoliv házet na gólmany. Ale obrana se týká celého týmu a nám nefungovala. Samozřejmě pokud se podíváme na skladbu týmu v jednotlivých zápasech, tak zaznamenáme velkou rotaci hráčů na pozicích stoperů, což rozhodně není obvyklé. Věříme tomu, že pro jaro najdeme stabilní stoperskou dvojici, která bude fungovat.

 

"Mezi stopery musí fungovat chemie. Na podzim jsme zjistili, že spolu některé dvojice hrát nemohou."

 

Pojďme se na to podívat trochu víc dopodrobna. Proč defenziva nefunguje tak, jako tomu bylo v minulosti? Přišly na řadu slabší ročníky nebo jsou na vině zranění? Co se stalo?

Brabec: Je to tím, že jsou to mladí kluci, u nichž je jasně patrná sinusoida, projevují se rozdílné výkony. Málokdo udrží stabilní formu v průběhu celého ročníku. Navíc Burda naskakoval po dlouhodobém zranění, Plechatý ještě nenaskočil, věřme tomu, že od ledna se zapojí do přípravy s týmem, kam nahlíží od listopadu. Měli jsme tam Filipa Maksiće, kterého jsme přivedli, Zdeňka Hucka, Dana Fišla a Martina Štětinu. Šest stoperů, kteří měli možnost zasáhnout do zápasů. Někteří z nich vinou zranění o některá utkání přišli. To nás limitovalo, protože bychom samozřejmě byli rádi, kdyby stoperská dvojice fungovala dlouhodobě spolu a neměnila se. Někdy jsme nasazovali stopery i podle soupeřů, jindy podle momentální formy. Co je ale u stoperské dvojice velmi zásadní – oba střední obránci mohou být velice kvalitní jedinci, ale vždy tam bude hrát velkou roli vzájemná chemie, která tam je či není. Během podzimu jsme tak zjistili, že někteří stopeři spolu hrát nemohou, že to zkrátka nefunguje.

Krieg: Defenziva je výsledkem práce celého mužstva, není to nikdy jen o gólmanovi nebo obráncích. Jedna z věcí, která pro nás byla od začátku limitující, byl velký počet zraněných. Vezmeme-li to celkově, dlouhodobě zraněných bylo jedenáct. Byli to Plechatý, Burda, Majka, Hezoučký, Maksić, Šimáček, Fortelný, Konopásek, Prokopec, Slanina a Kováč. To je třetina z dvaatřicetičlenného kádru. Pokud se vraceli, nebylo to v optimální formě, protože neprodělali potřebnou část přípravy, abychom se mohli spolehnout na stabilitu jejich výkonnosti. Z těch jedenácti bylo navíc osm hráčů základní sestavy, což už je velký zásah do týmu. Naše ambice byly vyšší, než je třetí místo v lize po podzimu, na straně druhé tu byly objektivní příčiny, proč tomu tak je. Přínosem naopak bylo, že řada hráčů, kteří by za jiných okolností měli prostor především v B-dorostu, musela naskočit za A-dorost a někteří dokázali šance využít a prosadili se.

 

"Chceme znát důvody zranění. V současnosti zpracováváme podrobnou analýzu."

 

Zmiňujete velkou marodku, která působila potíže. To ale není v poslední době až tak zřídkavý jev, zranění se kupí. Co je způsobuje?

Brabec: Touto otázkou jsme se zabývali už během sezony, když zranění vznikala. Dodnes Tomáš Hašler s dalšími vytvářejí analýzu, abychom s jistotou znali důvody. Asi nejzásadnější to bylo u Zbyňka Konopáska, který se zadním stehenním svalem laboroval celý podzim, a zranění se mu stále vracela. To je také asi jediný případ, kdy jsme zranění mohli ovlivnit. Jinak ta zranění, která přišla… Maksić sám sobě na umělé trávě přilehl kotník a zlomil si jej. Fortelný schytal v Plzni úder na umělce, Plechatý s Baníkem Ostrava úder zezadu – křížový vaz. Burda měl s kolenem problémy už loni. Majka dostal na umělce proti Bohemians několikrát úder, od té doby laboruje se zraněním. Šimáček – umělá tráva v Edenu. Hezoučký – také zranění v zápase. Prokopec a Slanina otočený kotník v průběhu tréninku… Ve třech čtvrtinách zranění se objevuje umělá tráva, což může být vodítkem. Určitě naopak roli nehrálo to, že by šli hráči do tréninkového procesu unaveni. Bohužel nás nyní potkala situace, že se zranění sešlo hodně a navíc u hráčů základní sestavy.

Krieg: Pokud zranění přijdou, šíře kádru se zúží a program se stane náročnějším i pro zdravé. V našem případě se to násobí, jelikož jsme museli obsadit hned dvě dorostenecké soutěže – s A-dorostem a B-dorostem. Mnohdy jsme sáhli po hráčích, kteří by za normálních okolností naskakovali jen v jednom z družstev. V případě našich svěřenců se velkého počtu týkají reprezentační povinnosti a srazů i kvalifikací bylo hodně. V kategorii U19 bylo v národním týmu šest hráčů – Bačkovský, Flak, Fortelný, Frýdek, Sedláček a Drchal, v U18 také šest: Pecháček, Šnajdr, Hezoučký, Šimáček, Majka, Konopásek. Tedy dvanáct hráčů z kádru se účastnilo i reprezentačních akcí. K tomu se připojily mezinárodní soutěže, UEFA Youth League a Premier League international Cup. Program tak byl nesmírně náročný. Proto teď zpracováváme analýzu, protože chceme vědět přesnější příčiny a důvody zranění. Zatím to ale nechci příliš hodnotit, jelikož zatím nemáme kompletní výsledky.

Pojďme k podzimní konfrontaci se Salzburgem, s nímž jste se utkali v rámci UEFA Youth League. Co byl rozdílový faktor mezi dvěma týmy, respektive akademiemi, které se potkaly v prestižní soutěži?

Krieg: Co se týká Salzburgu, tak to není jen o dospělém fotbale. Liefering jako béčko Salzburgu má v kádru třicet čtyři hráčů sedmnácti národností! Pak je tu systém návaznosti mládežnických soutěží. V Rakousku končí dorostenecké soutěže v  U18 a pak se nejlepší posunou mezi dospělé. Salzburg realizuje přechod v druholigovém Lieferingu. Ten ve své soutěži rozhodně nehraje bezvýznamnou roli, naopak patří mezi přední celky druhé rakouské ligy. Když si tedy vezmeme, že všichni naši hráči hrají dorosteneckou ligu a naopak všichni hráči, s kterými přijel Salzburg, nastupují ve druhé nejvyšší rakouské soutěži dospělých, tak už z tohoto pohledu vyplývá, že herní zkušenosti, praxe i způsob hry je zcela odlišný od našich stávajících možností.

V dorostech je řada talentovaných hráčů, jenže velká část z nich se později z profesionálního fotbalu vytratí. Věkový průměr hráčů v HET lize je přes 27 let, kde jsou příčiny?

Krieg: Nedá mi to, abych se v odpovědi na tuto otázku nevrátil k vojně.  Ta dávala osmnácti- a devatenáctiletým hráčům prostor k tomu, aby se chopili své příležitosti v konfrontaci s dospělým fotbalem, každému podle svých zásluh, schopností a sportovní výkonnosti. Ne každý samozřejmě okamžitě hrál – to ne. Nejdřív se museli vypořádat s konkurencí, pokorou, disciplínou a proto asi byli také odolnější. Přechod od mládeže k dospělému fotbalu byl už tehdy obtížný. Dnes je to věc každého klubu. Jsou takové, které jsou ochotné šanci mladým dát, jdou do toho s touto filozofií a angažují trenéry, kteří v souladu s tím i s týmem pracují. Pak jsou kluby konzervativnější, kde ochota taková není, což opět souvisí s jejich koncepcí, filozofií i trenéry, kteří dávají víc na zkušenost a jistotu. Je to věcí klubů, jejich vedení a managementu, jak si to nastaví. Jsou kluby v zahraničí, které vyloženě dávají zelenou mládí a může se to někdy zdát až extrémní – teď mám na mysli třeba Holandsko, Belgii, Chorvatsko teď se po té cestě vydává i Rakousko.

 

  • Erich Brabec
  • Tomáš Hašler
  • Erich Brabec
  • Erich Brabec
  • Miroslav Krieg
  • Erich Brabec; Václav Drchal

Fan Shop

  • Dres 2017-2019

    1890 Kč

    Kup

  • Kulich ACS rudo-zlatý bambule

    490 Kč

    Kup

  • Zimní vesta Nike ACS černá

    2090 Kč

    Kup

  • Povlečení kostka pro dospělé

    1150 Kč

    Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři