Prohra A-dorostu na penalty ve znamení spálených šancí

30. 9. 2017 | 14:12zpět na seznam novinek

Po slibném začátku sezony, kdy mladí sparťané sedmkrát v řadě zvítězili, devatenáctka podruhé za sebou škobrtla. Stejně jako minulou sobotu ve Zlíně, bral i dnes A-dorost pouze bod za remízu v normální hrací době a prohru na penalty. O výsledku utkání přitom mohla rozhodnout některá z řady šancí, které bohužel domácí celek nedotáhl dotáhnout ke kýženému výsledku.

Mladí sparťané ve středu úspěšně vstoupili výhrou 4:0 na půdě lucemburského F91 Dudelange do letošního ročníku UEFA Youth League a po autobusovém přesunu zpět do vlasti nastoupili v sobotu do utkání proti pátému celku 1. celostátní dorostenecké ligy proti průběžně pátému Hradci Králové.

Domácí dokázali hned zkraje soupeře zaskočit, když se po centru z levé strany do zakončení dostal Pavel Hezoučký a svou střelu z první krásně nasměroval pod břevno. Bohužel pro Spartu ji stihl na poslední chvíli vytáhnout hradecký gólman Jakub Brát, který předvedl na Strahově vynikající výkon.

Pro Spartu to byla na delší dobu poslední příležitost, obrana hostů – a především pak stoperská dvojice – v prvním poločase předváděla skvěle organizovaný výkon a těžila za své výrazné výškové převahy, takže se domácí jen těžko propracovávali do hradeckého pokutového území.

V jedenadvacáté minutě domácí po brejku Hradce Králové zachránil na poslední chvíli Šimon Pecháček, který vytáhl nebezpečnou zatočenou střelu soupeře na roh. O čtvrt hodiny později se už hosté radovali, když z brejku udeřil Jakub Štěrba.

Po změně stran se mladí sparťané pustili do útočení ze všech sil a po dvou minutách se radovali z vyrovnávací branky. V situaci dva na jednoho po rychlém přechodu do protiútoku naservíroval kapitán Ríša Sedláček balón před odkrytou branku Pavlovi Hezoučkému, který poslal míč do sítě.

Tlak Sparty nadále pokračoval a ve velkých příležitostech se postupně ocitli nejlepší střelec týmu Václav Drchal a stoper Filip Maksić, který po parádním přechodu střílel pouze do břevna. Ve dvaašedesáté minutě už ale mohli domácí slavit, když po rohu rozehraném Janem Fortelným propadl míč ve vápně na Daniela Fišla, který propálil brankáře Bráta.

Za pět minut ale bylo zase srovnáno, když po skrumáži v pokutovém území prudkou střelou skóroval hradecký Jakub Havel. Domácí gólman Šimon Pecháček si na jeho střelu smolně sáhl, zabránit jí v průchodu za svá záda ale nedokázal.

Po další sérii vyložených šancí, které nedokázali sparťané proměnit, rozhodl o vítězi utkání penaltový rozstřel. Loterii pokutových kopů vyhráli Hradečtí, když rozhodující z nich proměnil gólman Jakub Brát, který byl v dresu soupeře jednoznačně hvězdou utkání. Spartě nadále náleží první místo v lize, nad druhým Brnem už ale vede pouze o skóre při totožném zisku 23 bodů.

„Hned v úvodu jsme měli jednu vyloženou šanci a nesehráli jsme první poločas dobře, soupeř zaslouženě vedl. Druhý poločas už byl o něčem jiném, vytvořili jsme si tlak, převahu, dostatek šancí, byla tam vidět i chuť kluků utkání rozhodnout. Příležitostí jsme k tomu měli víc než dost, konkrétně devět. Ale i v těch největších šancích jsme selhali, a to je hlavní příčina, proč se po penaltách radoval Hradec. My jsme měli možnost zápas rozhodnout v normální hrací době, v našich silách to bylo, ale nedokázali jsme to, a tak přišel zasloužený trest,“ zhodnotil utkání, z něhož si jeho svěřenci odnesli pouze bod, trenér Miroslav Krieg.

AC Sparta Praha – FC Hradec Králové 2:2, 2:3 pen. (0:1)

Branky: 47. Hezoučký, 62. Fišl – 35. Štěrba, 67. Havel – rozhodující penalta Brát

ŽK: Hezoučký – Firbacher

Sparta: Pecháček – K. Tvaroh (46. Majka), Maksić, Fišl, Flak – Hezoučký, Sedláček, Šimáček, Čajkovský (76. Šnajdr) – Fortelný, Drchal

Hradec Králové: Brát – Kadlec, Havel, Doležal (82. Prouza), Soukeník – Štěrba (55. Samko), Čáp, Finěk, Horák – Mokrejš, Firbacher