Neuvěřitelný obrat. Devatenáctka prohrávala 0:3, vyhrála 6:3

11. 3. 2017 | 18:23zpět na seznam novinek

Překvapivou zápletku přinesl duel lídra nejvyšší dorostenecké soutěže s předposlední Opavou. Hosté vlétli do utkání zhurta a zdálo se, že to budou oni, kdo si odnese tři body. Sparťané ale ve druhé půli nastartovali nevídaný obrat a dokázali v utkání zvítězit.

Před zápasem byli domácí jasnými favority, stačily ale tři nejisté zákroky v defenzivní části a rázem vše hovořilo v neprospěch domácích. V šesté minutě se radoval Rychlý, o sedm minut později zůstal po centru sám ve vápně Kuzník a navyšoval skóre. V jedenadvacáté minutě už bylo vyloženě zle, když domácí možná zbytečně odhlavičkovali na roh, po kterém přidal Rychlý třetí zásah Opavy.

Pro domácí nastal nejhorší myslitelný, ačkoliv nikterak nečekaný scénář. Hosté zabetonovali své pokutové území a odvraceli jakýkoliv pokus sparťanů o útočnou akci. Trenéři se v nepříjemné situaci rozhodli pro střídání a poslali o hry rychlonohého záložníka Matěje Majku. Současně proházeli rozestavění, Jan Fortelný se stáhl do zálohy a do útoku pustil Ondřeje Novotného.

O deset minut později bylo zase o něco hůře. Hurta brutálně skosil sparťanského kapitána Petra Plachého. Ten po bolestivém zranění nedokázal opustit hřiště po svých, a tak jej museli ze hřiště odnést členové realizačního týmu. Jeho místo obsadil Pavel Hezoučký z mladšího dorostu, na kterém bylo od začátku vidět, že chce v silné konkurenci ukázat své kvality.

Veškeré pokusy domácích ale narážely na totálně defenzivní fotbal hostů, kteří dobře věděli, že jim k nečekaným třem bodům stačí pouze udržet svůj tříbrankový náskok a snažili se současně zdržovat hru ze všech sil. Jediný gól domácích tak přinesl pokutový kop po faulu na Drchala z poslední minuty první půle, který s jistotou proměnil Richard Sedláček.

Domácí tým přestávka probrala a do druhé půle nastoupil plný síly a sebevědomí. Ondřej Novotný se pokusil hned zkraje snížit, jeho ránu ale zastavila tyč. O pár minut později už se domácí prosadili, když si útočník dokázal utvořit prostor ke střele a po zemi prostřelil do té doby skvěle chytajícího brankáře Opavy Moslera.

Netrvalo dlouho a bylo vyrovnáno, hra se ve druhé půli ostatně odehrávala téměř výhradně na straně Opavy. Jan Fortelný z hranice pokutového území s přehledem technickým kopem přidal třetí gól domácího celku.

Zatímco Spartě vlilo vyrovnání novou energii do žil, hostující tým značně znervózněl a začal kupit chyby, stejně jako fauly. Před důrazným Novotným, který si naskakoval před odkrytou brankou na hlavičku, odklidila Opava balón do zámezí rukou a druhou penaltu proměnil opět Sedláček, který převzal po nuceném střídání Plachého kapitánskou pásku.

Novotný, přezdívaný z jemu neznámých důvodů spoluhráči Čolek, byl i u další gólové situace. Tentokrát po skvělém vysunutí běžel sám na Moslera, když jej ve vápně zezadu srazil dobíhající obránce. Tentokrát se k desítce postavil jeho kolega z útoku Václav Drchal a navýšil vedení Sparty na rozdíl dvou branek.

Poslední zásah domácích znamenala situace ze třiaosmdesáté minuty, kdy Hezoučký šikovně nahrál volnému Drchalovi, který z bezprostřední blízkosti pošesté poslal míč za záda Moslera. Sparta po překvapivém obratu porazila Opavu 6:3 a při současném zaváhání druhé Plzně navýšila své vedení v čele 1. celostátní dorostenecké ligy na čtyři body. V příštím kole se vydá na hřiště posledního Hlučína, který nečekaně zdolal Slavii.

„Dnešní zápas se určitě musel líbit divákům, protože měl krásnou zápletku. My jsme si to ale už poněkolikáté neudělali vůbec jednoduché. Po velké chybě jsme dostali nádherný první gól, chvilku po něm následoval druhý, ne o moc ošklivější, a najednou to bylo 0:2. Potřebovali jsme tento vývoj zvrátit, ale byli jsme vepředu strašně bezzubí. Pořád jsme zkoušeli dlouhé míče do vápna, ačkoliv jsme věděli, že soupeřovi hráči jsou o hlavu vyšší. Takže tam je základní problém první půle, kdy jsme si vlastně nevypracovali žádnou vážnější gólovou příležitost,“ zhodnotil úvod utkání asistent trenéra Tomáš Hašler.

Po přestávce ovšem přišel zvrat. „Podařilo se nám to otočit nejspíš i proto, že jsme v podobné situaci nebyli poprvé. Kluci věří ve své síly, vědí, že jsou schopní takové utkání obrátit. Druhý důvod byl, že jsme začali hrát trochu jiným způsobem ve finální části, hráli jsme rychle po stranách a snažili jsme se míče dostávat adresně po zemi do pokutového území a přestali se spoléhat na bezhlavé nákopy do vápna. To jsme si řekli o přestávce, trochu jsme si vynadali, trochu jsme se povzbudili a myslím si, že jsme i za stavu 0:3 věřili, že jsme schopní ten zápas otočit,“ řekl asistent trenéra devatenáctky.

„Dokázali jsme to dnes jako tým obrátit a zase jsme si předvedli, že jako tým máme velkou sílu. Na druhou stranu se ukázalo, že máme pořád na čem pracovat, protože by se nám takové věci neměly stávat. Ten obrat je pro nás o to cennější, že neustále hrajeme se soupeři, kteří jsou o rok nebo i dva starší než naši kluci. V mládežnickém fotbale je takový rozdíl strašně znát a my jsme včera měli na hřišti dokonce čtyři hráče ročníku 2000. Ono je to důležité, když si člověk uvědomí, že bychom také mohli nastupovat v sestavě, kde by byli Havelka, Zizu, Dudl, Turyna, Köstl nebo Mareček,“ podtrhl cenné vítězství Tomáš Hašler.

AC Sparta Praha – SFC Opava 6:3 (1:3)

Branky: 45. Sedláček (pen.), 56. Novotný, 64. Fortelný, 73. Sedláček (pen.), 75. Drchal (pen.), 83. Drchal – 6. Rychlý, 13. Kuzník, 21. Rychlý

Sparta: Bačkovský – P. Tvaroh, Plechatý, Burda, K. Tvaroh – Novotný, Sedláček, Boula (25. Majka), Plachý (34. Hezoučký) – Fortelný (83. Konopásek), Drchal (87. Fišl)

Opava: Mosler – Štefka, Dybal, Vrána, Socha (87. Hluchý) – Veselý (60. Litwiak), Keller, Rychlý, Kuzník (54. Schlossár) – Hurta, Musila (87. Hartmann)