AC Sparta Praha

Mezinárodní konfrontace je stěžejní

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Mládež

19. 12. 2016 | 14:57zpět na seznam novinek

Přestože sparťané všechna tři utkání v základní skupině prohráli, u trenérského dua mohla i tak převládat spokojenost. Miroslav Krieg i Petr Havlíček si účast na Premier League International Cupu pochvalují a shodují se, že konfrontace s evropskou špičkou je tím nejlepším, co může hráče potkat.

Jaké poznatky si z turnaje odnášíte vy, trenéři?

Krieg: Mezinárodní konfrontace je jedna z nejdůležitějších věcí, která je pro hráče i trenéry jakousi zpětnou vazbou. Zrcadlo, na jaké úrovni se nachází. Hodnotit něco z pohledu domácího prostředí je sice hezké, slýcháme, že Sparta patří mezi nejlepší, ale to v tuto chvíli nic neznamená. Jestli jsme schopni se konfrontovat se zahraničními celky je stěžejní. Pro hráče i trenéra je důležité, aby tu možnost měli. Na turnaji jsme se střetli s ohromně kvalitními celky. Měli jsme trošku jinou představu o složení našeho kádru. V zápasech jsme se potýkali téměř s dvouročním věkovým handicapem, šlo tedy o sbírání velmi cenných zkušeností.

Havlíček: Při setkání s takto kvalitními celky hráči vidí úroveň, na kterou by se měli dostat. Která je v TOP fotbale požadující. Je jedině dobře, že kluci měli možnost se s tím potkat. Vidí, kam mají své úsilí nasměrovat a jakou kvalitu nejlepší evropský fotbal přináší. Je to pro ně impuls do tréninku a každodenní práce.

 

Během pobytu na turnaji jste nahlédli do tréninkových center Middlesbrough, Manchesteru United, okrajově i City. Jak velké rozdíly, v porovnání s našimi podmínkami, jste pozorovali?

Havlíček: Je to nejbohatší soutěž světa, podmínky jsou pochopitelně výš. Podstatný rozdíl, který jsme mohli vidět na akademii Manchesteru United, že šlo pouze o jednu část, další je situovaná za městem. U Middlesbrough bylo zajímavé, že akademie je umístěna v parku, kde v okolí nenajdete žádné rušivé elementy. Naopak centrum Manchesteru City bylo supermoderní, ve městě. Já si ovšem myslím, že podmínky na Strahově jsou z osmdesáti procent srovnatelné. Vlastně jsme na naše tréninkové centrum měli pozitivní ohlasy. Když jsme před čtyřmi lety ukazovali fotky našeho zázemí trenérům Manchesteru, byli nadšení. Například z toho, že všechna hřiště jsou uzavřená a nefouká tam tolik vítr.

Krieg: Je evidentní, že v Anglii, kde je fotbal obrovsky populární a soustředí se tam nejlepší hráči světa, je společenská prestiž i u klubů z nižších pater tabulky vysoká. Já si ale myslím, že krása fotbalu není jen o podmínkách. Neznamená, že klub, který je má nejlepší, je automaticky nejlepší. Bezesporu jde o důležitou věc pro růst hráče, nicméně není jediná. Nejpodstatnější informace pro nás byla, abychom vylepšením své vlastní práce dosáhli lepších výsledků. Zpětná vazba, jestli tu práci děláme dobře nebo špatně. Pokud jsme schopni říct, že v konkurenci takovýchto klubů umíme obstát jak po individuální stránce hráčů, tak týmovým pojetím, potom máme na čem stavět. Už jen prostředí, do kterého jsme se dostali, by pro hráče mělo být motivací chtít se probojovat do zahraničí. Po tom koneckonců touží celý český fotbal, mít ve špičkových klubech co nejvíce českých hráčů.

 

Předpokládám, že případné pozvánce do příštího ročníku byste ne neřekli, že?

Havlíček: Rozhodně bychom se nebránili. Úspěchem už je to, že nás do třetího ročníku Premier League International Cupu vybrali. Pokud by se možnost opakovala, byl bych nesmírně rád. Jestli nás organizátoři a lidé z FA sledovali, tak myslím, že by nás měli pozvat znovu. V nabité konkurenci jsme obstáli a bylo by skvělé ve společnosti TOP klubů zůstat.

Krieg: Stále platí, že mezinárodní konfrontace je to nejvíc, co může být. Jakákoliv možnost je pro nás nesmírně důležitá. Pokud by nabídka přišla znovu, chtěli bychom ji využít. Nejběžnějším měřítkem je podívat se na výsledek. Ovšem z odborného hlediska trenéři nebo lidé, co ve fotbale dlouho působí, věděli, jakým handicapem pro nás věk byl. Proto si myslím, že i ocenění z jejich s úst pro nás hodně znamená. Ocenili naše hráče, kteří jsou konkurenceschopní. Jet někam na turnaj s tím, že chci vyhrát je něco jiného, než jet na turnaj a získávat zkušenosti v konfrontaci s těmi nejlepšími. Zejména ten druhý bod byl hlavní. Hráčům to ohromně otevřelo oči. V českých podmínkách bychom tohle nikdy nedostali. Když to řeknu s nadsázkou, tři utkání na turnaji dala klukům hrající dorosteneckou ligu víc, než celý podzim v této soutěži.

 

 • Manchester United - Sparta, Havelka
 • Manchester United - Sparta, Sáček
 • Manchester United - Sparta, Karel Tvaroh
 • Manchester United - Sparta, Burda, Dudl
 • Manchester United - Sparta, Havelka

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Kulich ACS rudo-zlatý bambule

  490 Kč

  Kup

 • Zimní vesta Nike ACS černá

  2090 Kč

  Kup

 • Povlečení kostka pro dospělé

  1150 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři