Devatenáctka vyhrála přetahovanou v Jihlavě na penalty

1. 11. 2016 | 15:40zpět na seznam novinek

Nejstarší sparťanský dorost vstoupil na Vysočině do utkání aktivněji, přesto nedokázal úvodní tlak zúročit gólově. Poté, co v první půli třikrát inkasoval, musel zápas otáčet za stavu 0:3 a posléze 1:4. Přesto se nakonec tým mohl radovat z vítězství v penaltovém rozstřelu. Dvěma body si tak upevnil vedení v tabulce.

Ačkoliv to byl výběr Sparty, který měl v Jihlavě zkraje utkání herní převahu, byli to domácí, kdo šel poměrně záhy do vedení. V deváté minutě utekl obraně domácí Smejkal a prostřelil gólmana Huga Jana Bačkovského. O čtvrt hodiny později bylo pro rudou mládež ještě o něco hůř. Stoper Marian Burda dokázal zastavit utočícího Smejkala jen za cenu faulu v pokutovém území a z nařízené penalty navýšil vedení domácího týmu Lorenc. Třetí rána pro sparťanskou devatenáctku přišla o dalších dvanáct minut později. Na začátku bylo zaváhání obrany hostujícího celku, které potrestal prudkou střelou umístěnou pod břevno.

Jakkoliv by se mohlo zdát, že bylo tím pádem o utkání rozhodnuto, Sparta bojovala dál. Nepopulární gól do šaten vstřelil Jihlavě Ondra Novotný, přezdívaný Čolek, když v poslední minutě první hrací části z první technickou střelou překonal domácího gólmana Konráda.

"První poločas jsme si ztížili sami. Bylo to naší nedisciplinovaností, že které pramenily chyby. Jihlava si vypracovala tři šance a každou z nich dokázala proměnit. Přitom prvních deset minut jsme byli lepším týmem, drželi jsme balón a dobře kombinovali. Tím jsme se dokázali dostávat i přes jihlavskou obranu, která byla velmi kompaktní. Druhý gól po penalte nás ale dost srazil a v důsledku toho jsme pak sáhli i k některým střídáním," hodnotil prvních pětačtyřicet minut trenér devatenáctky Pavel Čunát.

Ten neskrýval nespokojenost s výkonem týmu ani o přestávce v kabině. "S kluky jsme to museli rozebrat. Co se děje, co vlastně tam najednou nefunguje. Vysvětlili jsme si, jaké to vlastně nosíme dresy. Co znamená ten symbol, který mají na prsou. A do druhé půlky jsme vykročili mnohem aktivněji," prozradil kouč A-dorostu.

Ve dvaapadesáté minutě podržel domácí Konrád, ale také branková konstrukce. Nejprve ve slibné pozici dokázal jihlavský gólman zneškodnit pokus Jana Fortelného, následné Čolkově střele pak stálo v cestě břevno. Jihlava posléze udeřila z protiútoku, kdy následoval faul v těsné blízkosti sparťanského vápna. Ke standardce se postavil Vrzal a umístil míč přesně do sítě. Sparta prohrávala 1:4, ale přesto se dokázala zvednout.

Poté, co domácí obrana zahrála ve vápně rukou, se k penaltě postavil Ríša Sedláček a snížil na 2:4. Čtvrt hodiny před koncem pak stál na konci parádní technické akce na jeden dotek Karel Tvaroh a poslal svůj tým opět do kontaktu s domácími.

O vyrovnání se postaral pět minut před koncem razantní střelou zpoza šestnáctky Ondřej Novotný a poslal tak svůj tým do penaltového rozstřelu. Po zásazích Dana Marečka, Ríši Sedláčka, Jana Fortelného, Ondry Novotného a Lukáše Čajkovského nakonec devatenáctka vybojovala výhru na penalty na navýšila své vedení v dorostenecké lize na tři body před druhou Plzní.

"Směrem dopředu jsme byli aktivní, dobře jsme napadali. Vzadu nás ale potrápila řada individuálních chyb, a to teď musíme řešit. Zamyslet se, proč jsme nekoncentrovaní a jestli nás moc neuspokojily dobré výsledky z minulých střetnutí. Není to tragédie, po dobrých výsledcích přišel jeden nepovedený. Do příště na tom zapracujeme a o víkendu proti Baníku do toho opět nastoupíme naplno od první minuty," konstatoval po utkání na Vysočině Pavel Čunát.

FC Vysočina Jihlava - AC Sparta Praha 4:5 (3:1)

Branky: 9. Smejkal, 26. Lorenc, 37. Smejkal, 55. Vrzal - 45. Novotný, 64. Sedláček, 73. Tvaroh, 85. Novotný

Penalty: Mareček, Sedláček, Fortelný, Novotný, Čajkovský

ŽK: Křišťál - Burda, Plechatý

Jihlava: Konrád - Smejkal (57. Fikar), Karmazín (89. Kafoněk), Řezáč (75. Polcar), Dujmovič - Malár, Šteffl (62. Průša), Křišťál, Lorenc (69. Časta) - Matulka, Vrzal

Sparta: Bačkovský - P. Tvaroh (41. K. Tvaroh), Burda (38. Palečko, 69. Čajkovský), Plechatý, Flak - Mareček, Sedláček, Ch. Frýdek (46. Majka), Plachý - Fortelný, Novotný