Vítězná rozlučka se sezonou

25. 5. 2017 | 15:29zpět na seznam novinek

Rozkaz zněl jasně, porazit Třinec. V posledním zápase aktuálního, v pořadí již pátého, ročníku Juniorské ligy před sebou měli svěřenci Michala Horňáka jasný úkol. Zisk alespoň jednoho bodu by sparťanům zajistil druhou příčku v konečné tabulce. Na to však juniorka hrát nechtěla. „O remíze jsme vůbec nepřemýšleli. Od začátku jsme si šli za třemi body,“ říkal odhodlaně trenér Horňák. Povedlo se. Juniorka už v prvním poločase odskočila soupeři na rozdíl dvou branek po trefách Davida Surmaje. V druhé půli navíc přidala další dva góly, a tak si zaslouženě dokráčela pro vítězství 4:0

Do úvodní šance utkání se ale dostali hosté. Tobiáš dostal precizní přihrávku do vápna a pokoušel se přehodit vyběhnuvšího Budinského. Sparťanský brankář však jeho myšlenku přečetl a nedal třineckému útočníkovi příležitost ani z následné dorážky.

Přesně po čtvrt hodině hry se ale skóre utkání měnilo. Moravec se ve vápně zbavil svého strážce, přízemní přihrávkou oslovil Surmaje, který dokázal jeho přihrávku usměrnit za Adamuškova záda.

Tři minuty na to zahrozili opět hosté. Latocha se dral naproti Budinskému, nicméně na poslední chvíli přispěchal s obraným zákrokem Čmelík a Latochovu střelu zablokoval na rohový kop. Z něho třinečtí nezahrozili, a tak byla řada opět na domácích. Surmaj se na půlící čáře zbavil obránce a bez jakýchkoliv ohledů si to namířil rovnou do třineckého vápna, kde si počínal nadmíru zkušeně. Přízemní střelou na zadní tyč navýšil vedení Sparty na rozdíl dvou branek.

Po třiceti minutách hry se dostal do pěkné příležitosti i Havelka. Za hranicí vápna si míč narazil s Matouškem a následně vypálil tvrdou ránu směr třinecká branka. Adamuška byl však dobře přichystaný a tak Havelkův pokus vyboxoval do bezpečí.

Po změně stran domácí pokračovali v aktivní hře a hned po několika vteřinách si vypracovali úvodní šanci druhého poločasu. Zpoza vápna se do míče opřel Moravec, avšak jeho střela jen o pár centimetrů minuly levou tyč Adamuškovy branky.

O dalších pár desítek vteřin později však třinecký brankář tahal míč ze své sítě potřetí. V souboji jeden na jednoho si výborně počínal Surmaj. V nevýhodné střelecké pozici na rohu vápna pak počkal na nabíhající spoluhráče, předložil míč Císařovskému a ten střelou z první vstřelil svůj desátý gól v sezoně.

Po třetí brance drželi sparťané míč na svých kopačkách výrazně častěji, než jejich soupeř. Krátkými přihrávkami hře dominovali a hodně tak testovali fyzickou připravenost hostujícího celku. Ti se dostávali pouze do ojedinělých šancí, ale střídající Nieslanik ani Latocha nijak zvlášť Budinského nevylekali.

Dvanáct minut před koncem byl metr před třineckým vápnem faulován Eichler. K rozehrávce se postavil kapitán Matoušek a technickou střelou trefil šibenici Adamuškovy branky – 4:0! Autor čtvrté branky byl ještě v posledních vteřinách zápasu faulován v pokutovém území hostů, ale rozhodčí Klíma se rozhodl zákrok neodpískat, načež ukončil utkání za stavu 4:0.

„Bylo to vcelku suverénní vítězství. Úvodních patnáct minut šlo ještě o vyrovnané utkání, ale zlomila to první branka. Od té doby jsme hře dominovali. Mám radost, že si kluci zahráli, protože v závěru už to byla taková exhibice. Mohli jsme udělat nějaká střídání a i ti kluci, co toho v sezoně tolik neodehráli, mohli dostat na hřišti větší časový prostor,“ těšilo Michala Horňáka.

Juniorka zaznamenala na závěr sezony výhru číslo 18, z celkových třiceti odehraných zápasů. Pouze dvakrát skončilo utkání remízou, šlo o derby na Slavii (1:1) a domácí duel s Duklou Praha (3:3). Desetkrát odcházeli sparťanští junioři jako poražení. Celkem získali 56 bodů při skóre 79:46.

AC Sparta Praha U21 – FK Fotbal Třinec U21 4:0 (2:0)

Branky: 14., 25. Surmaj, 48. Císařovský, 78. Matoušek.

Sparta: Budinský – Pavlík, Cabadaj, Penc (54. Sváta) – Čmelík, Havelka, Moravec (65.Balvín), Matoušek, Císařovský (65. Eichler) – Špaček (75. Palečko), Surmaj (75.Wala).

Třinec: Adamuška – Janoščin, Melecký (85. Stříž), Kučera, Lasota (75.Pleva), Chloň (64. Potůček), Žyla, Samiec, Tobiáš (46. Lanc), Latocha, Kohouo (72. Nieslanik).

Rozhodčí: Klíma – Petřík, Koval.