Střídající Surmaj rozhodl o výhře

15. 5. 2017 | 16:06zpět na seznam novinek

V osmadvacátém kole Juniorské ligy si svěřenci Michala Horňáka připsali tři body za vítězství 3:1 nad Karvinou. Po prvním poločase vedli sparťané zásluhou Špačka 1:0, ve druhé půli pak hosté dokázali díky zlepšenému výkonu vyrovnat, avšak střídající Surmaj po pěkné individuální akci uzmul vedení zpět na stranu Sparty. V samotném závěru pak proměnil samostatný únik pohledným lobem Čermák, čímž dokonal sparťanské vítězství.

V podstatě první vážnější šance skončila brankou. Milimetrový míč za obranu si do běhu zpracoval Špaček a přízemní střelou podél brankáře Pastornického poslal Spartu do vedení.

Tři minuty na to mohl na rozdíl dvou branek navýšit vedení Matoušek, jenž se v těžké pozici dostal k teči patičkou. Míč však skončil těsně nad břevnem karvinské branky. V podobné situaci se ocitl i Čermák, bohužel se stejným výsledkem, jako jeho spoluhráč.

Hosté se snažili zahrozit především útoky po stranách s následnými centry do vápna, nicméně ty s přehledem odvracela sparťanská defenziva v čele s Tomášem Cabadajem, který právě drtivou většinu centrů spolehlivě odhlavičkovával. K jediné větší šanci se tak Karvinští dostali až v 43. minutě, kdy skákavý míč za vápnem trefil Mládek. Na připraveného Budinského ale nevyzrál.

Po změně stran hosté zvýšili svoji ofenzivní snahu a v pětapadesáté minutě dostali příležitost slibně vyhlížející standardky po faulu Sváty. K jejímu zahrání se postavil Lukáš Kania a střelou na přední tyč vyrovnal.

Vyrovnávací branka Karvinou povzbudila a ve zbylých minutách se hrál hodně vyrovnaný, ale především kombinační fotbal. Nerozhodný stav vydržel až do jednasedmdesáté minuty, kdy se na půlící čáře zbavil jednoho z obránců střídající Surmaj, dravý útočník si to následně namířil až do vápna hostů, kde nadvakrát překonal Pastornického a vrátil domácím zpět vedení. Skvělá individuální akce Surmaje, který byl na hřišti pouhých pět minut!

Vzápětí se však hosté mohli dočkat opět vyrovnání. Mládek se se štěstím probil až do malého vápna před Budinského, ovšem zpětnou přihrávku pod sebe dokázali na poslední chvíli obránci Sparty odvrátit.

V závěrečných minutách se strahovská juniorka dostala do dvou slibných brejků do otevřené obrany, z nichž jeden skončil těsným ofsajdem, nicméně druhý zakončil pohledným lobem Aleš Čermák, čímž stanovil na konečných 3:1.

„První poločas jsme soupeře jasně převyšovali. Vypracovali jsme si nějaké vyložené šance a měli jsme převahu na to, abychom vedli alespoň o tři branky. Kontrolovali jsme hru a byli jasně lepší. Ve druhé půli začal soupeř hrát aktivněji a po deseti minutách hry dokázali vyrovnat. Nám se povedlo střídání Davida Surmaje, který hru hodně pozvedl. Směrem do zakončení má velkou kvalitu, což potvrdil svým gólem po krásné samostatné akci. V součtu se domnívám, že jsme vyhráli zaslouženě,“ těšila výhra trenéra Horňáka.

AC Sparta Praha U21 – MFK Karviná U21 3:1 (1:0)

Branky: 9. Špaček, 71. Surmaj, 86. Čermák – 56. Kania.

ŽK: 17. Císařovský, 55. Sváta – 78. Galuška.

Sparta: Budinský – Pavlík, Cabadaj, Sváta – Čmelík, Havelka, Čermák, Moravec (66. Surmaj), Císařovský (88. Eichler) – Špaček, Matoušek (86. Balvín).

Karviná: Pastornický – Řapek (88. Sas), Novák, Smrž (68. Dendis), Galuška (80. Duda), Jakubov, Karčmář, Putyera, Plesník (75. Tomšů), Mládek, Kania (71. Behan).

Rozhodčí: Ginzel – Vlasjuk, Kříž.