Rozhodla obranná činnost

10. 4. 2017 | 16:10zpět na seznam novinek

Oproti poslednímu utkání juniorky obměnil Michal Horňák základní sestavu o pět jmen. Od úvodních minut dostali příležitost Marian Burda, Filip Císařovský, Martin Nový, Viktor Budinský či kapitán sparťanského celku Martin Matoušek. Za téměř letního počasí byl k vidění na Městském stadionu Srbská velmi aktivní a ofenzivní fotbal, který nakonec vyzněl lépe pro domácí po výhře 4:1.

Brněnská obrana byla od úvodních minut velmi vytažená, čehož se sparťané snažili využít průnikovými přihrávkami za obranu.  Jednu z takových přihrávek mohl využít Císařovský, míč mu však od nohy odskočil příliš daleko. Taktika s vysunutými obránci Zbrojovce vcelku vycházela, neboť za první pětačtyřicetiminutovku chytili svého soupeře celkem pětkrát do ofsajdového postavení.

Prosadit se tak svěřenci trenéra Horňáka mohli po standardní situaci, na jejímž konci stál Marian Burda. Hlavička po přetaženém rohovém kopu ale mířila jen do boční sítě.

Domácí se do první slibné šance drali po čtvrt hodině hry, kdy se za vápnem opřel do míče Krejčí. Nepříjemnou skákavou střelu ale spolehlivě pokryl Budinský. O dalších patnáct minut později však inkasoval. Brněnský Rybička na hranici faulu atakoval sparťanského gólmana při rozehrávce, načež míč předložil osamocenému Marku Vintrovi, který bez obtíží trefil odkrytou branku.

„První inkasovaná branka byla velmi zbytečná, gólman si to neměl nikterak komplikovat. Když si chce brankář zpracovat míč nebo hrát na dva a více doteků, tak je to vždy velké riziko, navíc v momentě, kdy nás Brno dokázalo dobře napadat,“ hodnotil inkasovanou branku Horňák.

Ještě před poločasovou přestávkou mohli Moravané své vedení navýšit. Do vápna se od autové čáry prodral Lutonský, který zpětnou přihrávkou předložil míč Rybičkovi, jehož pokus včas zablokovali obránci.

Sparťané vstoupili do druhé půle aktivně, nicméně střelecky se prosadit nedokázali. Nejblíže vyrovnání byl Daniel Holzer, jehož křižnou střelu z rohu vápna vyrazil Veselý s obtížemi na roh. Druhou branku tak paradoxně přidali domácí. Sparťané dlouho otáleli s odkopnutím míče ze svého vápna, až ho uzmul Vintr a nekompromisní střelou do horní poloviny brány navýšil brněnské vedení.

Tři minuty na to bylo ještě hůř. Precizní pas za obranu dostihl Rybička, který tvrdou ranou do horní poloviny branky nedal Vorlovi sebemenší šanci.

Naději na lepší výsledek vybojoval Matoušek, který si naběhl na centrovaný míč a důraznou hlavičkou dokázal snížit na rozdíl dvou branek. Avšak neuplynulo mnoho času a hráči Zbrojovky si své tříbrankové vedení vzali zpět po druhé trefě Rybičky.

V závěrečné čtvrthodině se do samostatného úniku dostal nejprve Císařovský, následně i Surmaj, ani jeden však na brněnského brankáře nevyzrál a tak Sparta podlehla v 23. kole Juniorské ligy Zbrojovce Brno 1:4.

„Defenziva dnes byla velice špatná. Nepřistupovali jsme včas k hráčům, neměli jsme odražené míče, navíc jsme před soupeřem zbytečně couvali až do vápna.  Byl to de facto pravý opak toho, co jsme si řekli. Rozdílná obranná činnost obou celků dnes rozhodla o výsledku utkání. My jsme šli třikrát sami na bránu, z čehož by měly být alespoň dva góly… my ale z těchto úniků nedali ani jeden a pokud tohle neproměníme, těžko se pomýšlí na úspěch,“ mrzel nepovedený zápas trenéra Horňáka.

V nadcházejícím kole vyzve sparťanská juniorka na Strahově Jihlavu. Utkání začíná trochu netradičně už v neděli 16. dubna od 11 hodin.

FC Zbrojovka Brno U21 – AC Sparta Praha U21 4:1 (1:0)

Branky: 30. a 58. Vintr M., 62. a 68. Rybička – 64. Matoušek.

ŽK: 44. Sedlák, 55. Vintr M., 82. Rybička – 73. Špaček.

Brno: Veselý – Buchta, Lutonský (87. Doubravský), Koláčný (84. Cernin), Sedlák, Vintr M. (89. Kříž), Rybička, Sedláček (79. Praks), Gáč, Vintr O., Krejčí.

Sparta: Budinský (31. Vorel) – Pavlík (72. Sváta), Penc, Burda, Vatajelu (75. Plechatý) – Nový, Císařovský, Matoušek, Holzer (59. Surmaj) – Frýdek Ch. (59. Novotný), Špaček.

Rozhodčí: Julínek Pavel - Antoníček Petr, Podaný Marek.