AC Sparta Praha

Potvrdilo se, že kluci od podzimu udělali velký pokrok

Úvod - Novinky - Zpravodajství - Juniorka

18. 6. 2013 | 20:54zpět na seznam novinek

Petr Janoušek jako první trenér vedl Spartu v Juniorské lize, kde jeho tým obsadil šestou příčku, a nově působil také v roli asistenta u reprezentační osmnáctky.

Máte za sebou premiérový ročník Juniorské ligy. Jak se vám líbí nově vzniklá soutěž?

Mně se ten projekt líbí. Je to šance pro mladé fotbalisty, dobrá konkurence, svižné tempo. Přineslo nám to další zkušenosti z dospělé kopané. Právě proti zkušeným hráčům jsme získali nové poznatky, dovednosti a fotbalovou vychytralost. Hrálo se ve vysokém tempu a nasazení. Mohli jsme zariskovat a nebát se. Někdy to bylo náročné a soupeř nás dokázal přehrát, ale i to byla cenná zkušenost. Ne s každým se dá hrát otevřený fotbal a musí se k tomu přistupovat chytře. Na někoho stačí fakt jenom běhat a kvalitně si přihrávat. Měli jsme to těžké s týmy jako Brno nebo Jablonec, kteří nás dokázali přetlačit v osobních soubojích, ale i to nás posouvalo dál. Potvrdilo se, že kluci od podzimu udělali velký pokrok.

Skončili jste na šestém místě, ale už dříve jste avizoval, že prioritou je výchova hráčů. Platí to i nadále?

Platí. Ambice jsou na zajímavý a moderní fotbal. Chceme připravit hráče, aby se po vzoru Krejčího, Poloma a dalších dostali do áčka.

Bezprostředně po sezoně jste měl pohovor se všemi hráči. Oznámil jste některým, že s nimi už nepočítáte?

David Mařík a Kuba Dobiáš mají na výběr. Je to tak postavené z výkonnostního hlediska, a také aby načerpali zkušenosti z opravdu dospělého fotbalu. Oba dva jsou sice talentovaní, ale zatím jsme neshledali předpoklady pro růst tady nebo zařazení do béčka. Dále Spartu opouští Tomáš Bezstarosti, ale zůstává jejím hráčem, pokud ho někdo nekoupí. Luboš Adamec byl uvolněn na zkoušku do zahraničí.

Na jaře jste měl také k dispozici na hostování hráče Motorletu. Počítáte s nimi i pro další sezonu?

Jsme připraveni, že Měska i Nedbal nastoupí do přípravy, ale Ondra Měska má ještě jinou nabídku, takže uvidíme…

 

„V nových hráčích vidím vítězné typy“

 

Do vašeho týmu se nově zařadí většina hráčů, kteří letos působili v A-dorostu. Co od nich očekáváte?

Věřím, že s těmi kluky bude možnost pracovat tak, aby se individuálně zlepšovali. Jsou tam hráči, kteří byli v reprezentaci, takže u nich bude tlak na individuální dovednosti i na taktickou stránku týmového výkonu. Chceme, aby byli připraveni, pokud si je Martin Hašek vytáhne nahoru nebo půjdou do tréninku s áčkem. Do přípravy nastoupí také Lukáš Moravec a Martin Bělčícký a rozhodne se, jestli budou pokračovat nebo je uvolníme na hostování. Díky tomu, že většina těch kluků je ročník 95, budeme asi opět patřit mezi nejmladší týmy.

Bude výhodou, že se k vám přesune takřka kompletní sehraný tým?

Věřím tomu, že tahle osa přinese lepší herní tvář. Přichází celý tým. Jsou tam reprezentanti, vidím v nich vítězné typy a věřím, že to přenesou i do juniorky. V podstatě přijde většina hráčů, kteří spolupracovali v týmu, ale musejí se tam začlenit i ti stávající, což je pozitivní v tom, že mohou těm mladším zprostředkovat zkušenosti z Juniorské ligy.

Během sezony se k vám připojil nový asistent Tomáš Hašler, bývalý ligový útočník Slavie. Jak se vám s ním spolupracovalo?

Tomáš Hašler není oficiálně asistent juniorky, ale kondiční trenér, tedy trenér atletických, ale částečně i fotbalových dovedností. Spolupráce s ním je výborná. Tím, že hrál profesionálně fotbal, má cit a vhled. Dělá předzápasové rozcvičky. Chceme s ním nadále spolupracovat. Je komunikativní inteligentní člověk, výborný do kolektivu. Nic jiného než spokojenost.

Kteří hráči za uplynulý ročník udělali největší pokrok?

Po fotbalové stránce určitě Kuba Pešek a Jirka Miskovič, který už je stálým členem B-týmu. Hodně pracovitosti ukázal David Neužil. Patřil k těm, kteří nikdy neodmítli jít hrát za farmu v Motorletu, a na jeho výkony byly pozitivní ohlasy. Velký pokrok udělal také Tomáš Bezstarosti, který na podzim byl ještě brankář.

V závěru soutěže prokázal skvělou střeleckou formu Štěpán Hájek. Jak jste byl spokojený s jeho prací?

Štěpán měl smůlu, že byl často zraněný nebo nemocný. Vždycky vlétl do hry po dlouhodobější pauze, takže až v závěru se konečně dostal do většího herního a tréninkového vytížení. Je opravdu pracovitý. Není třeba ho do ničeho nutit. Adekvátně jeho ochotě se dostavily i vstřelené góly. V závěrečném utkání s Bohemkou, kde dal dvě branky, potvrdil, že může být do budoucna zajímavý střelec, ale má ještě určité rezervy o kterých jsme se spolu bavili.

 

„Budu kluky podporovat ve vysokoškolském studiu“

 

Sparta si na rozdíl od jiných klubů ponechala B-tým. Myslíte, že se tento krok vyplácí?

Jednoznačně to kvituji, protože béčko je tým, který hráče připraví na ligovou soutěž lépe než stávající Juniorská liga. ČFL je o taktice, důrazu. Kdo projde fotbalovostí Juniorské ligy a potom zkušeností a důrazem ČFL, tak si myslím, že má předpoklad se prosadit do druhé nebo první ligy.

Juniorská liga hráče po těchto stránkách nepřipraví. Zatím tam vidím obrovský skok. Hráči třeba naběhají spoustu kilometrů, kondičně se zdokonalují, a když se k tomu přidá zkušenost z ČFL, tak věřím, že ti nejlepší hráči by měli být připraveni bojovat o místo v lize.

Máte v týmu hned několik vysokoškoláků. Vycházíte jim vstříc, když potřebují uvolnit z tréninku?

Jsem rád, že studují a budu se snažit je podporovat ve vysokoškolském studiu s přihlédnutím, že mají nějaké zkoušky a musí se věnovat škole. Nemám s tím problém. Na druhou stranu se budu snažit, být na ně tak náročný, aby jejich fotbalová výkonnost šla nahoru. Umím vyhovět, ale tlak na to, aby byli platnými hráči, na ně bude. Normální je nebýt fotbalistou a pracovat. Když ti kluci fotbalisty opravdu nebudou, měli by být vzdělaní lidé, kteří se zapojí do pracovního procesu.

Kterých hráčů se to týká?

Breda, Matějka, Hájek, Měska, Neužil, Bruna. Většinou studují ekonomické směry nebo Fakultu tělovýchovy a sportu.

Který zápas považujete z uplynulé sezony za nejpovedenější?

Řeknu nejkurióznější, a to byl ten poslední s Bohemkou. Aquapark oproti tomu není nic. Musím říci, že to bylo fotbalové a v té vodě hrozně silové, ale s nadšením. Ač byly na hřišti velké louže, kluci si zápas užili. Na závěr to byla hezká tečka se snahou předvést dobrý fotbal s týmem kluků, kteří budou hrát v juniorce až od příští sezony.

A kdybych měl vybrat nejlepší zápasy, určitě by mezi ně patřilo utkání s Libercem výborné nahoru dolů, dále doma s Táborskem nebo Jihlavou a na podzim s Plzní. Opačný příklad je zápas s Duklou, kde jsme prohráli 0:1 gólem v závěru.

Během soutěžního ročníku jste zároveň působil u reprezentační osmnáctky. Budete u národního týmu pokračovat?

Zatím o tom nemám informace. Věřím, že bych ještě mohl dostat šanci. Za ten rok zkušenosti musím poděkovat. Vidět portugalský, norský, polský nebo turecký fotbal, bylo velmi přínosné.

Zároveň bych na závěr chtěl poděkovat všem trenérům mládeže, kteří spolupracovali na zajištění tréninkového procesu u juniorky během mé nepřítomnosti, jako pánové Holoubek, Havlíček, Krieg, Hašek. Hodně mi to pomohlo, protože bylo vidět, že tým byl připraven a utkání jsme pak bez problémů zvládli.

 

 • Juniorka; Filip Nguyen; Petr Janoušek
 • Petr Janoušek - Matěj Šendera - Juniorka

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Hodiny ACS stadion

  790 Kč

  Kup

 • Souprava Nike ACS trénink žlutá

  2190 Kč

  Kup

 • Šála David Lafata

  350 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři