Juniorka s africkým útokem porazila Duklu 4:1

17. 9. 2012 | 16:42zpět na seznam novinek

Sparťané vedli nad pražskou Duklu po půli už 3:0. Dvěma góly se blýskl Tiemoko Konate z Pobřeží slonoviny, který je v klubu na testech. Vedle něj v útoku nastoupil druhý testovaný hráč Ayuk Akwo Tarh z Dunajské Stredy. Během testů smí každý cizinec odehrát tři utkání juniorské ligy.

Jako první mohli skórovat hosté, ale brankář Jakub Vavruška zlikvidoval průnik Ismaela Ouedraoga a poradil si i s následnou dorážkou.

Ve 14. minutě se poprvé blýskl Tiemoko Konate, který účinně napadal soupeřovu obranu při rozehrávce a mohl postupovat spolu s Ayukem na bránu. Konate nakonec volil individuální zakončení proti dvěma obráncům a z hranice vápna prostřelil brankáře Davida Tetoura. 1:0.

Na konci úvodní půlhodiny se po autu dostal k míči na pravé straně Lukáš Holas. Přesným centrem našel Barciagu a jeho hlavička skončila v síti. 2:0.

Krátce nato Ayuk prudce pálil z dvaceti metrů. Obránce Dukly jeho pokus zblokoval, ale míč propadl za obranu přesně ke Konatemu. Africký útočník se neukvapil a kličkou gólmanu Tetourovi se dostal k zakončení do prázdné brány. 3:0.

„Dukla, jak je o ní známo, přijela hrát fotbal bez zbytečného nakopávání. Její hráči chtěli od začátku tvořit hru. My se na to připravili, ale pořád jsme chtěli hrát svou agresivní hru s presinkem, což se nakonec podařilo. Hlavně v první půli jsme získávali míče, a z toho jsme pak dali branky,“ popisoval základy úspěchu trenér Petr Janoušek.

Po přestávce se sparťané dočkali zvýšení už tak luxusního náskoku. Střídající Cyril Golovko na levé straně posunul míč Martinu Novému, který zpětnou přihrávkou na hranici vápna našel Richarda Macháče. Jeho prudká křižná střela na levou tyč znamenala zvýšení na 4:0.

Vzápětí hostující Ouedraogo opět postupoval sám na Vavrušku. Sparťanský gólman jeho pokus zlikvidoval. Na následnou dorážku Kamila Ptáka však byl krátký. 4:1.

Utkání se během poslední půlhodiny odehrálo v poklidném tempu. Výjimkou byl brejk Dukly, po kterém kapitán Petr Hronek fauloval pronikajícího Matěje Hanouska a sudí Jakub Hrubeš nařídil pokutový kop.

Vynikající Jakub Vavruška však střelu Patrika Svobody na levou tyč vychytal. Dorážku pak odvrátil stoper Hronek.

„Druhý poločas byl vyrovnanější. Za celkově zvládnutý zápas mohu kluky pochválit. Nejen díky výsledku, ale i za předvedenou hru. Hráči ukázali přesně to, co chceme hrát, ať už v kombinaci nebo při presinku,“ pochválil své svěřence mladý kouč.

„Pomohla nám také individuální kvalita obou Afričanů, kteří nastoupili v základu. Byli pro nás přínosní svou rychlostí a individuální kvalitou. V první půli bych řekl, že pracovali o něco lépe, poté trochu fyzicky odpadli,“ hodnotil trenér Janoušek hráče na testech.

Ayuk Akwo Tarh má za sebou reprezentačení sraz své země, dokonce nastoupil v jednom utkání. I v tréninku je vidět, že má nadstandardní technické dovednosti a rád si hraje s míčem. Dokáže vyřešit  situaci jeden na jednoho, a když k tomu připočteme jeho rychlost, je to skutečně pozitivní,“ vyzdvihl kvality testovaného Kamerunce, který za Spartu odehrál první zápas.

AC Sparta Praha – FK Dukla Praha 4:1 (3:0)

Branky: 14. a 33. Konate, 30. Barciaga, 53. Macháč – 54. Pták

ŽK: Macháč

Rozhodčí: Hrabovský - Pospíšil, Váňa

Sestava Sparty: Vavruška – Holas, Breda, Hronek, Nový – Reiter (69. Kalaš), Folprecht, Macháč, Barciaga (43. Golovko) – Ayuk, Konate (83. Griffiths)

Sestava Dukly: Tetour, Jeřábek, Ouedraogo, Juroška, Čapek, Skála, Frycer (46. Svoboda), Farkaš (70. Pařík), Micka, Hanousek, Pták