AC Sparta Praha

Světoběžník

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

29. 1. 2016 | 18:51zpět na seznam novinek

Radek Kováč je skutečným fotbalovým světoběžníkem a ve své kariéře si zahrál za šest klubů ve čtyřech zemích. To je slušná porce vzpomínek a zkušeností, které teď rodák ze Šumperka může předat svým mladším spoluhráčům ve Spartě.

Sparťanský stoper se pro oficiální web vrátil ke svým bývalým klubům a zavzpomínal na každý z nich.

 

1997 – Sigma Olomouc

„Vzpomínám si, že tenkrát k nám do Loučné přijel nějaký pán, agent ze Sigmy Olomouc a řekl mi, že se ve svých šestnácti letech mám přestěhovat do Olomouce. Ze všeho jsem tam byl vyjevený, takové tele, ale zároveň to byla ohromná zkušenost. Přestože se o mě Sigma starala, byl jsem na všechno sám, neměl jsem kolem sebe rodiče. Ale vydržel jsem tam sedm let a začal jsem tam hrát ligu, takže na to moc rád vzpomínám.“

 

2003 – Sparta

„Moje první angažmá ve Spartě bylo vynikající. Pod trenérem Kotrbou se mi v Olomouci vydařilo pár zápasů, a když se přesunul do Sparty, mě si vytáhl s sebou. Zažil jsem tam krásné období. Zahrál jsem si s Karlem Poborským, Rasťou Michalíkem, Vlado Labantem, Blážou, ale i s Mírou Barankem a Davidem Bičíkem. I když jsem tam strávil jen rok a půl, bylo to parádní. Dva roky po sobě jsme hráli Ligu mistrů, postoupili jsme i ze skupiny, prostě si tenkrát všechno sedlo a byl to úžasný zážitek.“

 

2005 – Spartak Moskva

„Pamatuju si, že jsem smlouvu letěl podepsat v březnu. Na letišti Šeremetěvo nás čekal řidič a vezl nás na stadion. Tenkrát jsem poprvé viděl ty žigulíky všude, špínu a obrovské město a říkal si, že vydržet tam čtyři roky bude blázinec. Po nějakých třech, čtyřech měsících se mi ale Moskva vryla pod kůži a dodnes na to rád vzpomínám. Odehrál jsem stabilně čtyři roky a vypracoval jsem si tam solidní pozici. Jediné, co mě mrzí, je, že jsme tam třikrát skončili druzí, nedosáhli jsme na titul a na tu čtvrtou hvězdu, na kterou v klubu čekají od roku 2001.

Šlo o moje první zahraniční angažmá a začátky byly těžké, zejména první dva měsíce, než jsem si zvykl. Pomohlo mi, že mě skvěle vzala kabina, navíc tam hrál Martin Jiránek, se kterým dodnes mám krásný vztah. Rusové jsou Slované a musím říct, že člověk se tam cítí lépe, než třeba v Anglii či ve Švýcarsku.“

 

2009 – West Ham United

„Tenkrát jsme s nároďákem hráli přátelský zápas ve Wembley a hrozně se mi povedl. Pak přišla od West Hamu nabídka na půlroční hostování, což se mi moc nezamlouvalo, ale protože je to Anglie, chtěl jsem to zkusit.

Ten půlrok se mi povedl, ale pak jsem se musel vrátit zpátky do Spartaku, se kterým jsem odtrénoval přípravu. Ve West Hamu mi sice řekli, že mě koupí, ale ve fotbale člověk nikdy neví. Nakonec mi opravdu zavolali a řekli, že pro mě mají připravený tříletý kontrakt. Sedl jsem do letadla a letěl zpátky.

Cítil jsem se tam jako v ráji. První dva roky jsem odehrál všechno, co šlo, trénoval tam Gianfranco Zola, který si mě sám vybral a dával mi hrozně prostoru. Bohužel, poslední rok už to nebylo ono, změnil se trenér a já moc šancí nedostával, za rok jsem odehrál asi patnáct zápasů.

Ale byl to Londýn, jiná kultura, naučil jsem se i jazyk. Vzpomínám na tohle angažmá rád, protože málokomu se to podaří. Odvezl jsem si spoustu zážitků a kontaktů, třeba s Winstonem Reidem si voláme každý týden.

S Chelsea a Manchesterem jsem sice hrál v Lize mistrů za Spartu, ale narážet na ně každý půlrok je paráda. Když hraje člověk tam, moc si to nebere, ale až když jsem odešel, uvědomil jsem si, jaké krásné věci tam člověk prožíval.“

 

2011 – FC Basilej

„Ve West Hamu jsem měl ještě rok smlouvu, ale spadli jsme z ligy a ozvala se Basilej. Zkušenost to byla dobrá, ale zároveň to bylo asi mé nejslabší angažmá. Kdybych to mohl vrátit, zvolil bych si i druhou anglickou ligu, myslím, že jsem to tenkrát trochu uspěchal.

Basilej není moc velké město, obecně si myslím, že je ve Švýcarsku více co vidět, než dělat. Fotbal tam ale není špatný, je to největší klub ve Švýcarsku, navíc jsou tam návštěvy přes pětatřicet tisíc víceméně pravidelné. Lidsky je to trochu studenější země, ale kamarádů tam mám dodnes spoustu.

Klub je to podobný jako Sparta, obrovsky profesionální. Myslím, že se jim přibližujeme, ale oni jsou ještě o kus dál. Věřím, že to posuneme a na stejnou úroveň jako Basilej se brzy dostaneme.“

 

2013 – Slovan Liberec

„Když jsem končil v Basileji, měl jsem jasno, že se vrátím domů. Byla ve hře i Sparta, ale názor ve vedení nebyl jednotný, a tak to nedopadlo. Já jsem v žádném případě nebyl uražený, v Basileji bych už moc šancí nedostával a ozval se Honza Nezmar.

Byla to hodně šťastná volba. Za rok a půl v Liberci jsem zažil krásné věci, byla tam dobrá parta a úspěchy.“

 

2014 – Sparta

„Sparta se pak ozvala, myslím, že na základě mých výkonů ve Slovanu. Cítil jsem, že nabízený kontrakt směřuje i do budoucnosti, a věděl jsem, že moje role se mění. Není to už tak moc o fotbale, ale o tom, abych pracoval s kabinou a vzal si za své i tu mentorskou práci. Tak jsem to pochopil.

Pořád jsem tady, je mi šestatřicet, a jsem moc rád za to, že jsem zpátky. Sparta je velký klub a všichni, kdo za ní hrají, by si toho měli vážit. Je tu obrovský potenciál, který musíme probudit. To je výzva pro mě i pro kluky, a byl bych šťastný, kdybychom to dovedli do úspěšného konce.“

 

 • Radoslav Kováč
 • Radoslav Kováč
 • Radoslav Kováč
 • Radoslav Kováč
 • Radoslav Kováč
 • Radoslav Kováč
 • Radoslav Kováč

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Kulich ACS rudo-zlatý bambule

  490 Kč

  Kup

 • Zimní vesta Nike ACS černá

  2090 Kč

  Kup

 • Povlečení kostka pro dospělé

  1150 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři