AC Sparta Praha

Slovenský fotbal se ubírá správným směrem

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

7. 9. 2017 | 10:36zpět na seznam novinek

Martin Dúbravka v uplynulé reprezentační přestávce odchytal oba dva zápasy za slovenský národní tým, jeden z nich dokonce na slavném Wembley v Londýně. I přes porážku ale mohou sebevědomí Slováci stále pomýšlet na postup, Dúbravkův tým je už pouze poslední dva kroky od baráže.

 

Jaké to je, zachytat si ve Wembley?

Je to zážitek. Je to obrovský stadion, bylo tam sedmdesát tisíc lidí. Z tohoto pohledu převládají příjemné pocity, jen škoda, že jsme neuhráli přijatelnější výsledek.

Jaká při zápase panovala atmosféra?

Přiznám se, byl jsem trochu překvapený. O dva dny dříve jsme hráli se Slovinskem v Trnavě, kde bylo osmnáct tisíc lidí, a já měl husí kůži. Ve Wembley bylo sedmdesát tisíc lidí a já ten pocit neměl. Vlastně mi vůbec nepřišlo, že by tam lidí bylo tolik, atmosféra nebyla tak vyhecovaná. Samozřejmě, když Anglie dala gól, lidi se ozvali. Ale jinak byli slyšet i naši fanoušci.

Lituješ, že jste neuhráli přijatelnější výsledek. Nehledě na aktuální situaci v tabulce, prohra 1:2 na půdě Anglie nezní tak špatně…

To je pravda, mnozí tipovali i vyšší porážku. Ale průběh, zejména v prvním poločase, nasvědčoval, že by výsledek mohl být lepší. Rychle jsme vedli 1:0 a v prvním poločase jsme měli více ze hry, ale Anglie pak vyrovnala dost šťastným gólem ze standardky. Druhý poločas už byl z jejich strany lepší, drželi míč a zatlačili nás. Ale celkově mám pocit, že jsme tam mohli uhrát minimálně bod.

Teď vás čeká duel ve Skotsku, které je spolu se Slovinskem vaším přímým konkurentem v boji o baráž. To bude klíčový zápas, že?

Je hlavně důležité, že pak Skotové ještě hrají právě se Slovinci, zatímco nás čeká Malta. V tom zápase musíme vyhrát, i když si pamatujeme zápas na Maltě, kde jsme se s nimi pětasedmdesát minut trápili a nemohli vstřelit gól. Se Skotskem to každopádně bude rozhodující zápas. Pokud tam uhrajeme dobrý výsledek, máme velkou šanci si baráž zahrát.

Ve Skotsku už bude asi trochu jiná atmosféra, než ve Wembley, že?

Viděl jsem zápas Skotů s Anglií, která vyrovnávala až v poslední minutě. Fanoušci tam vytvořili naprosto skvělou atmosféru. Bude to rozhodně vyhecovanější.

Během reprezentační přestávky jsi odchytal oba dva zápasy namísto zraněného Matúše Kozáčika. Jak se to vlastně seběhlo?

Matúš měl problém s kolenem, ale v lize začal chytat, tak jsem nepředpokládal, že bych se do branky měl dostat. Na sraz sice přijel s nějakými bolestmi, ale stále říkal, že na zápas bude v pořádku. Po dvou dnech ale přišel s tím, že to nepůjde, a že budu chytat, jsem se vlastně dozvěděl asi dva dny před prvním zápasem. Musel jsem se dobře připravit, ale kluci proti Slovinsku odehráli asi náš nejlepší zápas v kvalifikaci a já kromě rozehrávky neměl v podstatě žádnou práci. Zápas jsme měli pod kontrolou.

Kvalifikaci má tým rozjetou solidně s velkou šancí na baráž. Slovenský národní tým v těchto letech vypadá hodně silně. Cítíš to tak?

V první řadě jsme vynikající parta. Jsme spolu už nějaký čas, což jsme dokázali už postupem na Euro, kde jsme se dostali dokonce ze skupiny. To nikdo nečekal. Hráli jsme důstojný fotbal i s favorizovanějšími týmy, což dokazuje, že se slovenský fotbal ubírá dobrým směrem. Na té partě má svůj podíl i trenér Kozák, pod kterým se ještě víc utužila. Sílu ukazujeme na hřišti i mimo něj.

Jaké možnosti před sebou tenhle tým vůbec má? V sestavě je to jedna opora vedle druhé…

Je pravda, že v poslední době se i mladí hráči dostávají do top klubů, kde hrají pravidelně a dělají si renomé. Pokud si pamatuju dobře, byl v poslední nominaci jen jediný hráč ze slovenské ligy. Všichni ostatní hrají v zahraničí a je vidět, že sbírají zkušenosti v těžkých zápasech. To se pak odráží i v reprezentaci, kde pokud vypadnou ze sestavy opory, dokáží je adekvátně nahradit ostatní hráči.

Čím to, že se slovenský národní tým může pochlubit tolika individualitami, přičemž domácí soutěž takovou kvalitu nemá?

Já bych řekl, že určitou kvalitu má. Především v tom, že dává příležitost mladým hráčům, kteří se v ní mohou rozvíjet. Pro mladého hráče je nejdůležitější, když hraje se staršími – nabírá na síle, získává zkušenosti. Mužský fotbal je jednoznačně tvrdší a rychlejší, než ten dorostenecký. V tomto ohledu je slovenská liga pro mladé hráče vhodná. Mohou pak být úspěšní třeba v jednadvacítce, která se také dostala na evropský šampionát, ukázat se, prodat se do zahraničí. Podívej se třeba na Lobotku nebo Škriniara, kteří hrají v top klubech a přesně tou cestou šli. Postupně se stali lídry ve své věkové kategorii a teď přicházejí do áčka připravení a sebevědomí. Ten trend, který máme v reprezentacích nastavený, se ukazuje jako správný.

 

 • Martin Dúbravka
 • Martin Dúbravka
 • Martin Dúbravka
 • Martin Dúbravka
 • Martin Dúbravka
 • Soustředění Bad Häring, Dúbravka
 • Martin Dúbravka

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Kulich ACS rudo-zlatý bambule

  490 Kč

  Kup

 • Zimní vesta Nike ACS černá

  2090 Kč

  Kup

 • Povlečení kostka pro dospělé

  1150 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři