AC Sparta Praha

Nový začátek

Úvod - Novinky - Zpravodajství - A tým

4. 1. 2018 | 14:24zpět na seznam novinek

Sparťanští fotbalisté odstartovali ve čtvrtek dopoledne zimní přípravu na druhou část sezóny 2017/2018. Po úvodním tréninku byla na programu také tisková konference se Zdeňkem Ščasným, jenž byl definitivně jmenován do role sportovního ředitele. O čem všem na tiskové konferenci mluvil?

 

O kompetencích

Oslabení pozice trenéra to není, to bychom začali špatně. Byl jsem nabídkou poctěn a akceptoval jsem ji po seznámení se se vším včetně filozofie klubu.

Nepřicházím s tím, že budu čekat na nějaké chyby a s touhou stát se znovu trenérem. Mám zkušenosti a chci je předat i trenérovi, protože vím, jak těžké je přijít do zahraničí. Mojí hlavní rolí a kompetencí bude, abych byl u prvního mužstva a konzultoval veškeré záležitosti s trenérem. Od přípravy až po taktiku a analýzu zápasů.

O příchodech a odchodech

Samozřejmě i transferů se to bude týkat. Od začátku našich jednání probíhají konzultace o případných změnách v kádru.

Nerad bych se v tuto chvíli pouštěl do konkrétních jmen potenciálních příchodů. Jednáme se zajímavými hráči, kteří by Spartě určitě pomohli. Nechceme i společně s Tomášem Rosickým, aby došlo k nějakým přehmatům. Chceme, aby přišli hráči, kteří budou okamžitými posilami nebo s výhledem do budoucna.

Na druhou stranu, byl bych velice rád, kdyby Stanciu, o kterém se v poslední době mluví, byl tou první posilou. Velmi dobře ho znám. Když se ta možnost objevila, tak jsem byl okamžitě pro. Má výbornou kopací techniku, může hrát na dvou postech. Viděl jsem ho hrát ve spoustě zápasů a je to přesně ten typ hráče, kterého hledáme.

V první fázi odejdou zmínění Mandjeck, Biabiany a Janko. Pak budou ještě odcházet další hráči, ale bude to vycházet z toho, jestli se nám povede někoho přivézt. Odchází i proto, že jsme si vyhodnotili jejich přínos pro mužstvo i jejich smlouvy a po analýze do kádru nezapadají i s dlouhodobého hlediska.

Hráči do středu zálohy by měli být ti, kteří okamžitě zapadnou do sestavy a ne čekat až si to sedne. Hráči by to měli být kreativní a pohybliví včetně toho, že budou efektivní.

Nechtěl bych jmenovat konkrétní hráče, které jsem přivedl já nebo jsem jim řekl, že mají odejít. Příchody i odchody by měly prezentovány jako transfery Sparty.

Mladíci v přípravě jsou normální věcí, abychom je viděli v tréninku a měli šanci se ukázat. Po přípravě se uvidí, co s nimi dál, aby nestagnovali.

O trenérovi

To není vůbec na místě, zda mám informace o trenérovi z Panathinaikosu. Já jsem se jich neptal. Měl jsem spoustu informací i z doby, kdy jsem ve Spartě nebyl z jiných zdrojů. Mám svůj pohled z venku, ale nyní chci poznat jeho práci osobně, to pro mě bude nejdůležitější.

S trenérem jsme se setkali několikrát a řešili jsme úplně všechno. I z důvodu nedávné operace nemůžu odletět na první soustředění, ale rozhodně mu nebudu nikdy nic nařizovat, jak by to mělo být, ale z mé role s ním budu vše konzultovat. Budu vždy jeho rozhodnutí respektovat. Není to o Ščasném a Stramaccionim, ale o tom, abychom respektovali filozofii klubu. Je potřeba se poučit z chyb a udělat Spartu zase úspěšnou.

Jsme na stejné lodi, takže zodpovědnost máme stejnou. Je potřeba zlepšit náš projev, hru i výsledky. Pokud to nebude funkční, bude teprve na místě hovořit o zodpovědnosti.

Ve Spartě se situace změnila, ne kvůli trenérovi, ale kvůli změně filozofie. Volné ruce, co se týče přestupů, nemá nikdo v žádném klubu. Zřízení mé funkce bylo velmi důležité, aby byl v klubu někdo odborně zdatný. Prioritně by neměli v žádném klubu vybírat hráče jen trenéři.

Trenér po neúspěšném podzimu vypracoval analýzu, které se nedalo nic vytknout. Neúspěšný podzim ale nezpůsobili jen tři hráči, kteří klub pravděpodobně opustí, ale může za to celý tým včetně toho realizačního.

O kádru

Na podzim byla největší problémem nevyrovnanost výkonů. Kádr má slabiny, potřebujeme doplnit střed zálohy, zvlášť po konci Tomáše Rosického. Kádr se musí určitě zkvalitnit, jak nyní v zimě, tak poté i v létě.

Problém ve skládání týmu je vždy těžký z pohledu jednání klubů. Chceme se vyvarovat toho, že budeme tým skládat dlouho, nejlepší by bylo, kdyby byl kádr pohromadě před odletem do Španělska, ale na některé hráče bychom byli ochotni počkat.

O spolupráci s Tomášem Rosickým

Spolupráci s Tomášem Rosickým považuji za ideální a je zatím naprosto skvělá. Shodli jsme se na tom, že jsme měli nevyrovnané výkony. Trenér přiznal, že se přivedlo hodně nových hráčů, z čehož pramenila ta nevyrovnanost. Byla také zřejmá absence kreativních hráčů. Pokud by tým odehrál tři nebo čtyři zápasy dobře, hráči by si věřili víc a hra by byla lepší. Na tom jsme se s Tomášem shodli.

O Bořku Dočkalovi

Za mého působení v roli trenéra to byl klíčový hráč a měl jsem s ním nadstandardní vztah. Dobře a férově se s ním jednalo i v kabině, takže se mi o tom hovoří těžko. Bořek má pořád platnou smlouvu v Číně, jednání s čínským klubem by byla hodně složitá a nezastírám, že jednáme s jinými hráči.

O Davidu Lafatovi

Je to hráč, který pro Spartu hodně udělal a je legendou klubu. Hráč, který zaslouží respekt nás všech a je to právoplatný hráč kádru. Vnímám ho jako jednoho ze tří útočníků základního kádru. On sám si musí říct o místo v sestavě svými výkony.

 

 

 • Zdeněk Ščasný
 • Zdeněk Ščasný
 • Zdeněk Ščasný

Fan Shop

 • Dres 2017-2019

  1890 Kč

  Kup

 • Kulich ACS rudo-zlatý bambule

  490 Kč

  Kup

 • Zimní vesta Nike ACS černá

  2090 Kč

  Kup

 • Povlečení kostka pro dospělé

  1150 Kč

  Kup

Pošli odkaz | Nahoru
Generální partner
Platinum partneři